Tento lahodný zelný salát jsem objevila v receptáři po babičce. Už chápu, proč si jej tak střežila

Nakládané zelí v misce

Není žádnou novinkou, že kysané zelí je již od dávných věků považováno za vitamínovou bombu. Proto je dobré si jej v podzimních měsících zavařit, aby bylo v zimě kde brát.

Jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny je zelí. Jedná se o zeleninu nabitou vitamíny, které ale existuje několik druhů. Kromě toho, že obohatí naše tělo, dokáže jej také zbavit přebytečného cholesterolu v krvi a očistit jej od toxinů. To jsou hlavní důvody, proč bychom zelí neměli vynechávat z našeho jídelníčku, ale naopak jej měli zařazovat i v době, kdy není jeho hlavní sezóna. Na zimu si jej jednoduše můžeme zavařit.

Ingredience potřebné na přípravu zavařenin na zimu:

  • kilogram zelí
  • 1 středně velká mrkve
  • 2 středně velké papriky
  • 500 mililitrů vody
  • 50 gramů cukru
  • lžíce soli
  • 30 mililitrů jablečného octa
  • 70 mililitrů rostlinného oleje

Příprava jednoduchého zelného salátu

Abychom si mohli zelí uskladnit na zimu, je zapotřebí z něj nejdříve udělat salát. Nejprve si k ruce vezmeme zelí, které pečlivě omyjeme a následně nakrájíme nadrobno. Umístíme do misky a postupně k němu budeme přidávat i další suroviny. Jako první to bude paprika, kterou nejprve zbavíme semínek a poté nakájíme na tenké nudličky. Takto připravenou zeleninu promícháme se zelím.

Nakládané zelí

salát

Sestřenice z Moravy mě naučila lahodný recept, který nikdo nezná. Za pár korun si pochutná celá rodina

Zelí dodá jedinečnou chuť správná marináda

Jako další si do ruky vezmeme mrkev, kterou nejprve očistíme a zbavíme slupky. Poté ji na hrubém struhadle nastrouháme a její kousky také přimícháme do směsi zelí a papriky. Ve vedlejší míse si připravíme marinádu. Na tu budeme potřebovat smíchat sůl a cukr ve vodě. Jakmile se nám jednotlivé krystalky rozpustí, do směsi přidáme také rostlinný olej a jablečný ocet. Vše pečlivě promícháme.

Nakládané zelí

Po několika hodinách plníme zavařovací sklenice

Nyní je čas na to, abychom obě mísy smíchaly. Zelí, které bude naložené v marinádě, necháme pár hodin stranou na chladném místě tak, aby nám chytlo lahodnou chuť. Není zapotřebí mísu ničím zatěžkávat, zelí marinádu do sebe nasákne samo. Mezitím si můžeme připravit sklenice, ve kterých budeme chtít zelí skladovat. Ty po několika hodinách jednoduše naplníme odleželým zelí a umístíme na chladné a stinné místo.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*