Dusík a draslík jsou zásadními minerály pro dobrý růst a plození sladkých a šťavnatých malin. Nejlepšími zdroji jsou přírodní hnojiva se slepičím trusem nebo popelem.
Jaro je nejlepším obdobím, kdy si připravit svou zahradu, rostliny, květiny a všechny plodiny na novou sezónu, abyste se následně mohli kochat pohledem na barevné květy a mohli si vychutnat veškeré dobroty, které vám vaše úspěšné pěstování může přinést. Jedním z oblíbených druhů ovoce jsou maliny. Na jaře je potřeba je dobře pohnojit, aby vám v sezóně přinesly bohatou úrodu šťavnatých plodů. Podmínkou je nejen samotné hnojení, ale také volba správné doby i surovin.
Důležité látky jsou dusík a draslík
Na začátku vegetačního období potřebují maliny více než kdy jindy k aktivaci růstu a správnému vývoji dusík a také draslík, který dodává ovoci sladkou chuť a šťavnatost. Tyto složky nejlépe zajistí hnojení slepičím trusem nebo popelem. Obě hnojiva jsou skvělými prostředky, jak získat bohatou úrodu chutných malin.
Hnojení slepičím trusem
Optimální doba pro hnojení dusíkem, jehož zdrojem je slepičí trus, je mezi 15. dubnem a začátkem května (zahájení prvního hnojení) do úplného rozvoje listů. Pro přírodní hnojení malin se používá nálev ze slepičího trusu. Právě díky svému složení pak keř doslova ožije a aktivuje svůj růst. Dejte si však pozor, příliš koncentrovaný slepičí trus může spálit kořeny, proto je důležité dodržet správný poměr nálevu.
Kilogram slepičího trusu rozpusťte v 10 litrech vody a roztok nechte zakrytý 2–3 dny. Uložte ho na tmavé a studené místo. Denně nálev míchejte. Po 3 dnech je hnojivo připraveno, ovšem pro zalévání je potřeba ho ještě trochu naředit, a sice 1 díl nálevu na 4 díly vody. Spotřeba by měla být 1 kbelík na 2 m2 malin.
Přírodní hnojení popelem
Druhým důležitým přírodním hnojivem pro maliny je nálev z popela, což je vynikající zdroj draslíku, kromě něhož obsahuje i obrovské množství stopových prvků, které také hrají důležitou roli ve vývoji malin. Popel obohacuje půdu, kypří ji a snižuje kyselost, což je pro maliny důležité. Čerstvý nebo loňský popel lze však použít pouze za předpokladu, že nebyl vystaven vlhkosti nebo zaplaven deštěm.
Sklenici popela nasypte do kbelíku s vodou, promíchejte a ihned zalévejte. Množství je ideální zhruba na 1–1,5 m2. Nebo nemusíte popel ani nijak ředit, stačí ho suchý nasypat na stejnou plochu, uvolní se horní vrstva půdy a poté místo zalít vodou. Pamatujte, že hnojivo se slepičím trusem a hnojivo s popelem se nesmí používat dohromady ani jedno po druhém.
Zdroj: GardeningKnowHow
Napište komentář