Domací super směs na plevel! Namíchat ji zvládne každý, 1 litr vyjde na pár korun

Fotografie: Depositphotos

S plevelem je to nekonečný boj. Roste v záhonech, v trávníku i v chodníku. Pokud nechcete používat chemické herbicidy, můžete vyzkoušet ty přírodní, které nezatěžují životní prostředí.

Plevel nemá rád žádný zahradník. Často totiž soutěží s pěstovanými rostlinami o živiny, vodu i sluneční světlo. Pokud včas nezasáhnete, pak se také můžete dočkat zcela zaplevelené zahrady. Komerční herbicidy sice mohou být účinným řešením, ale často obsahují agresivní chemikálie, které mohou poškodit životní prostředí a vaše zdraví. Pokud hledáte ekologičtější přístup k hubení plevele, domácí herbicidy mohou být velmi dobrou alternativou. Můžete je použít na plevele v trávníku nebo ty, které rostou ve spárách dlažby.

Octový domácí herbicid

Ocet je oblíbenou volbou pro domácí herbicidy díky obsahu kyseliny octové, která dokáže účinně hubit plevel. Smíchejte 1 l bílého octa (5%) s třetinou šálku epsomské nebo kuchyňské soli a přidejte dvě lžíce prostředku na nádobí. Vše důkladně promíchejte, dokud se sůl zcela nerozpustí. Nalijte směs do rozprašovače a můžete aplikovat. Vyhněte se rostlinám, které chcete ponechat.

Ocet vysušuje listy plevele a ten tak velmi rychle zhnědne a uvadne. Ne vždy však ocet zlikviduje samotný kořen rostliny. Mrtvý plevel, tak budete muset ručně nebo zahradnickým náčiním odstranit, aby časem nevyrostl znovu. Použijete-li silnější koncentraci octa, bude herbicid mnohem účinnější a poradí si i s velkými a úpornými plevely. V takovém případě je však nutné používat ochranné pomůcky na ruce a oči a silně koncentrovaný ocet nedýchat.

Vařící voda

Je to jednoduchá, ale velmi účinná metoda hubení plevele. Její výhoda je v tom, že spálí i kořeny plevele. Na sporák dejte vařit hrnec s vodou a opatrně nalijte vroucí vodu přímo na plevel. Dávejte pozor, abyste nezalili rostliny, které chcete ponechat. Plevel můžete zalévat i z rychlovarné konvice, je to bezpečnější a lépe se na rostlinu trefíte. Nechte plevel uschnout a odumřít. Odstraňte ho ručně nebo pomocí zahradního nářadí. Vařící voda je super ekologická, nic se nedostává do okolní půdy a horkou vodu tak můžete použít přímo na záhoně s plodinami, kam byste si žádnou agresivní chemii stříkat opravdu nechtěli.

postřik plevele
Fotografie: Freepik

Roztok jedlé sody

Jedlá soda je vynikajícím zabijákem plevele pro ty, kteří hledají netoxické řešení, protože může změnit hodnoty pH v půdě a učinit ji nehostinnou pro růst plevele. Jedlou sodu stejně jako ocet však nepoužívejte v záhonech s plodinami, protože změna pH půdy může mít neblahý vliv i na rostliny, které chcete na zahradě ponechat.

Smíchejte hrnek jedlé sody s 3 l vody ve větší nádobě, dokud se jedlá soda úplně nerozpustí. Nalijte roztok do rozprašovače nebo zahradního postřikovače a aplikujte přímo na plevel, stejně jako v případě octového roztoku. V případě, že první postřik hned nefunguje, opakujte jej, dokud nebude plevel vymýcen.

Mulčujte záhony

Domácí herbicidy mohou být účinným a ekologickým způsobem, jak udržet vaši zahradu bez plevele. Pokud tedy nejste příznivci agresivní chemie, jsou tyto roztoky dobrou alternativou, která nezatěžuje životní prostředí. Pro hubení plevele na záhonech s plodinami je nejlepší vrstvit kolem pěstovaných rostlin mulč ze sena nebo posekané trávy. Záhony můžete také překrýt zahradní textilií.

Zdroj: Onlinenytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*