Skutečnost, že královská rodina má mnoho privilegií, asi nikoho nepřekvapí. Zjistěte, jakými méně obvyklými a zajímavými výhodami se může pyšnit samotná královna.
Není žádným překvapením, že britská královna má větší privilegia než ostatní lidé. Monarchie dnes představuje spíše tradici než politickou strukturu státu. Britská královna se tohoto drží a i přesto, že svá privilegia dosyta využívá, nikdy se nesnížil k tomu, že by je zneužila. A že by bylo spoustu možností, jak to udělat. V čem se život královny Alžběty II. liší od toho našeho?
Možnost cestovat mezi státy, ale i úleva od daní
Královna může překročit povolenou rychlost. Ovšem i to má své podmínky. Může jezdit v ulicích, aniž by riskovala pokutu pod podmínkou, že je doprovázena policejním autem a auto, ve kterém sedí, řídí profesionální řidič. V případě cesty do jiného státu má výhodu mnohem větší, může totiž cestovat bez pasu do kterékoliv země světa. Nemusí se nikde prokazovat ani svým občanským průkazem.
Královna Alžběta se také pyšní právem nepoužívat své příjmení. V zásadě jej ani nepotřebuje, ale patří mezi její výsady, že jej nemusí uvádět. Nikde se také nedozvíte její finanční zaopatření. Jedná se informaci, která nesmí být nikomu podána.
K tomu je vázána také skutečnost, že je královna osvobozena od povinnosti platiti daně. To platí pro celou královskou rodinu, pokud se jedná o činnost související s královskými povinnostmi. Není ale tajemstvím, že princ Charles dobrovolně platí daně ze zděděného vévodství.
Péče o královskou rodinu a volební „neprávo“
Britská královna může opatrovat kteréhokoli člena rodiny až do jeho plnoletosti. To znamená, že Alžběta si může osvojit kteréhokoliv potomka královské rodiny, pokud si myslí, že to pro něj bude nejlepší řešení. Proti královně nemůže být také zahájeno trestní stíhání. Může to vypadat jako šance pro zneužití moci, královna ale nikdy nedala nikomu ani nejmenší důvod zpochybňovat její občanskou odpovědnost.
Královna nemá právo ovlivňovat volební výsledky a neměla by mít vůbec žádný vliv na vládu. To zákon nezakazuje, ale zdá se to nejednoznačné, takže královská rodina nehlasuje ani nevyjadřuje názor na politické otázky. Královna také může odmítnout být členem soudní komise. Mezi nejkontroverznější privilegia britské královny ale určitě patří zbavení povinnosti platit poplatek za sledování televizního vysílání.
Zdroj: BBC