Proč by se nemělo sedět se zkříženýma nohama? Doktoři uvádějí, že je to nejhorší druh sezení

Fotografie: Pixabay

Když se zeptáte jakéhokoliv odborníka na etiketu, tak vám řekne, že ženy by měly sedět vždy se zkříženýma nohama. Zvláště, pokud mají šaty nebo sukni. Toto pravidlo se učí i na kurzech společenského tance a chování. A tak ho mnoho dívek a také žen dodržuje celý život. Lékaři samozřejmě uznávají, že pokud jde o etiketu, tak je tento druh sezení správný. Ze zdravotního hlediska je naopak tím nejhorším. Proč tedy s překříženýma nohama nesedět, pokud to není nezbytně nutné? Pojďme to zjistit.

Tento druh sezení není pro tělo přirozený

I když je z hlediska etikety a estetiky vhodný, tak musíme dodat, že z hlediska etikety a také estetiky se jedná o druh sezení, který pro tělo není až tak úplně přirozený. Je to dáno tím, že tato poloha není pro tělo až tak pohodlná a může vést k tomu, že jsou výrazně blokovány některé žíly a také nervy. Výsledkem mohou být četné zdravotní obtíže, na které se společně podíváme.

Křečové žíly

Prvním problémem, který se může při takovém sezení objevit, jsou křečové žíly. Je to dáno polohou jednotlivých nohou. Tedy hlavně polohou nohy horní, kde dochází k možnému drobnému protažení vašich žil. A právě dlouhodobý stav může vést k tomu, že se později objeví nepříjemné křečové žíly. Když už takto musíte sedět, pamatujte na to, že je na místě nohy střídat ideálně po 10 minutách. To pomůže k tomu, že se žíly zase navrátí do normálu. Dlouhodobé sezení s jednou nohou stále nahoře ale může být problém.

Držení těla

Dalším zdravotním problémem může být i to, že dlouhodobé sezení v této poloze může celkem negativně ovlivnit vaše držení těla. To je následně ovlivněno tím, jak máte jednu nohu přes druhou. Výsledkem může být to, že vaše držení těla není dokonale rovné, ve vzpřímené poloze, ale může dojít k deformaci tak, že budete nakloněni na jednu, nebo na druhou stranu. Čím dříve takto začnete sedět, tím markantnější problémy se budou objevovat.

Bolesti zad

Když takto sedíte dlouho, můžete začít pociťovat určité bolesti vašich zad. A to i dlouho poté, co se zvednete. Není to úplně pohodlná poloha sedu pro váš pohybový aparát a tak je namáhán jak on, tak jsou namáhány také vaše svaly. Výsledkem je častá bolest zad způsobená právě tím, že sedíte špatně. Místo prášků raději zkuste sedět pohodlněji a výsledek bude následně podstatně lepší.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]