Proč nalít ocet do pračky? Osm praktických důvodů, kvůli kterým se to vyplatí

Ocet se nejčastěji používá v kuchyni, a to hlavně u jídel, kterým chcete dodat určitou kyselost. Nutno však říci, že to není jeho jediné možné využití. Je vhodné ho někdy přenést také do vaší koupelny a použít ve vaší pračce. Pokud jste ho do ní nikdy nelili, tady je soupis důvodů, proč byste s tím měli začít.

Čištění útrob pračky

Víte, že pomocí octa můžete svou pračku velmi efektivně čistit? Pokud ne, je na čase to vyzkoušet. Díky němu bez problémů vyčistíte všechny vnitřní součásti. A to bez nutnosti kupovat drahé a speciální produkty na čištění praček. Jednoduše vezměte lahev octa, nalijte půl litru do prostoru pro prášek, zbytek přímo do bubnu a zapněte program s nejvyšší teplotou. Nechte pračku naprázdno prát a poté máte hotovo.

Náhrada aviváže

Používáte aviváž, ale někdy vám přijde, že je vaše oblečení až moc navoněné, či aviváž špatně snášíte při kontaktu oblečení s vaší kůží? Přestaňte kupovat stále jiné varianty a raději aviváž nahraďte něčím, co je mnohem lepší. Ano, je to ocet. Konkrétně ten bílý. Používejte ho stejně, jako klasickou aviváž. Stačí ho jenom nalít do příslušné přihrádky a začít prát. Pomůže k tomu, že prádlo bude měkké, ale bez nadměrného umělého zápachu, i bez toho, aby dráždilo vaši kůži.

Eliminaci zvířecích chlupů

Máte doma psa nebo kočku? Potom máte na svém oblečení jejich srst. To může být problém při praní, jelikož často nemusí zcela pustit a na oblečení zůstane stále nalepena. Jak se jí zbavit? Pomůže vám právě ocet. Co s ním? Nic speciálního. Pouze ho stačí trochu přidat do přihrádky s pracím práškem. Jeho složení se už postará o to, aby srst na oblečení nebyla.

Změkčení prádla

Používáte na změkčení prádla různé druhy aviváží, nebo mýdel? Pokud ano, můžete je nahradit. A to právě pomocí octu. Proč to udělat? Protože udělá v podstatě stejnou službu a hlavně stojí podstatně méně. Ideální je používat ho spíše u tvrdších materiálů, jako jsou třeba vaše džíny, nebo se může jednat také o povlečení. Budete až překvapeni, jak dané materiály ocet snadno změkčí.

Eliminace zápachu

Připadá vám, že i po vyprání je vaše prádlo stále zvláštně cítit? Třeba zatuchlinou, nebo jinými pachy? Problém je možné hledat v nečisté pračce. A jak ho eliminovat? Pomocí octu. Nejenom, že jím svou pračku vyčistíte – jak jsme už zmínili. Pokud ho budete přidávat také do praní, zajistíte, že po vyprání se žádného zápachu vašeho prádla rozhodně nebudete muset obávat. Bude krásně svěží – i bez octového zápachu.

Praní v ruce

Jsou materiály, které by se měly prát raději v ruce. Co na ně použít? Klasický prášek, speciální mýdla, nebo přípravky na ruční praní? Je to na vás. Nutno však dodat, že do vodní lázně kde budete prádlo prát přidejte i několik lžiček octa. Jak proto, že tím prádlo změkčíte, tak proto, že skvrny půjdou dolů rychleji a efektivněji. Také lépe eliminujete případné pachy. A toto všechno bez obav z toho, že by snad došlo k jakémukoliv poškození vašeho prádla.

Odstranění statické elektřiny

U některých materiálů je statická elektřina velký problém. Nejenom proto, že vám dá malou ránu a uslyšíte lupnutí. Statická elektřina je problém i proto, že dokáže velmi výrazně přitahovat nečistoty. Na vyprané prádlo se velmi brzy přilepí špína ze vzduchu a můžete ho prát znovu. Jak tomu zamezit? Ano, právě pomocí octa, který dané vlastnosti rychle a efektivně odstraní. Dané problémy se tak stanou minulostí.

Lepší eliminace skvrn

Jsou na vašem oblečení skvrny, které nejdou vyprat? Nemusíte se smířit s tím, že dané oblečení vyhodíte. Pořád je tu možnost, že se skvrny podaří odstranit. A jak? Zkuste to pomocí octu. Ideální je vytvořit lázeň, která bude z vody a octa, v poměru 50:50. Tam své prádlo na několik hodin namočíte a potom ho klasicky vyperete. Uvidíte, že s většinou skvrn si tento postup skutečně dokáže poradit.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]