Učitel složil písničku jako netradiční metodu výuky. Video z hodiny koluje po internetu

Fotografie: Telaneo / Creative Commons / Attribution 3.0

Tento profesor se ve své výuce nejspíš řídí heslem Jana Amose Komenského „Škola hrou”. Neučí však malé děti, ale budoucí farmaceuty na vysoké škole.

Zrovna probírali diabetes. Jejich profesor farmacie však tentokrát do hodiny přišel s elektrickými klávesami v podpaží. Všichni studenti se pak museli naučit jeho písničku a společně ji zazpívat. Jedna ze studentek pořídila krátký záznam z netradičně pojaté hodiny a umístila jej na svůj TikTok. Video pak velmi rychle získalo na popularitě. Lidé v komentářích dali jasně najevo, že takové hodiny by uvítali ve všech předmětech.

Složil písničku o mechanismu inzulínu

35letý profesor, Jamal Brown, vyučuje farmacii na jedné floridské univerzitě. Sám tuto školu také před pár lety vystudoval. Bydlí v Tampě a do Kingstree na univerzitu to má čtyři hodiny autem. Obvykle tedy svoji třídu, třetí ročník farmacie, vede virtuálně přes Zoom. Jaké bylo překvapení jeho studentů, když se jednoho dne objevil na přednášce a ještě si přinesl klávesy.

Všichni byli zvědaví, co předvede. Jeho písnička není žádný populární hit. Je to píseň o diabetu, která popisuje, co se v těle děje v souvislosti s tvorbou inzulínu: „vylučování inzulínu, potlačení glukagonu, zpomalení jídla, můj mozek říká, že jsem sytý,” zpívá zaníceně pan profesor a studenti se přidávají. V angličtině se píseň samozřejmě rýmuje.

Hrát na piano ho naučila maminka

Celou hodinu věnoval pan Brown svojí mamince, která zemřela v roce 2019, právě na komplikace diabetu. „Byl jsem opravdu motivován, protože to bylo poprvé, co jsem měl příležitost učit studenty farmacie o cukrovce, takže jsem dělal všechno na její počest,“ řekl Brown. Byla to právě jeho maminka, která zpívala v kostelním sboru a svého syna, tak naučila zpívat a hrát na klavír.

„Ta píseň je skvělá a je chytlavá, ale pro mě to ani nebylo o písni. Byla to příležitost mluvit o cukrovce 2. typu a o tom, jak ovlivňuje černou komunitu a všechny ostatní. Je prostě příliš mnoho lidí, kteří znají někoho, kdo měl amputovanou nohu, nebo někoho, kdo si bere inzulín,“ dodává profesor. A že se jeho způsob výuky studentům líbil dokazuje i velká popularita, kterou si příspěvek z jeho hodiny získal.

@tkrmartin Our professor made a jingle for us to remember GLP-1 agonist mechanism of action #famucopps #famu #pharmacy #fyp #medtiktok #pharmacytiktok #diabetes ♬ original sound – Tamia Martin

Diabetes 2.typu je na vzestupu ve všech západních zemích

Z toho má profesor Brown radost, dle něho by se problematice cukrovky měl věnovat větší prostor v celé společnosti, nejen na univerzitách. K netradičně pojaté hodině pak dodal: „Pokud někdo prochází třídou a slyší spoustu hluku, smíchu a zpěvu, nějak je to interpretováno jako neprofesionální. U mě je to ale úplně naopak. Pokud je to způsob, jak se lidé mohou učit a bavit se, udělejme to.“

Je známo, že Američané bojují s obezitou, která je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik tohoto onemocnění. O moc lépe však na tom nejsme ani u nás, kde se s diabetem potýká už milion lidí a každý rok přibude dalších 60 000 nových cukrovkářů. Vznik nemoci, která má vážné komplikace, může však každý ovlivnit. Je to právě životní styl, který je potřeba upravit a předcházet tak vzniku diabetu 2. typu.

Zdroj: Tallahassee

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*