Matematika snadno a rychle: Naučte své děti hlavní fígle

Matematika není příliš oblíbený předmět ve škole. Ne každý na ni má vlohy. Řada dětem prostě nejde. Možná i proto, že neznají správné fígle. Společně se podíváme na to, jak si vše zjednodušit a zefektivnit a jak řadu příkladů zvládnout i z pohodlí domova.

Násobení stejných čísel

Pokud potřebujete vynásobit stejná čísla, kde jsou samé jedničky, pamatujte si snadný fígl. Výsledek jde vždy směrem nahoru, od jedničky až po další řády. Končí se tím, kolik řádů má číslo, které násobíme, a potom zase klesá dolů.

Jednoduché zlomky

Ty dělají mnoha lidem velké problémy. A jsou také důvod, proč je matematika tak neoblíbený předmět. Když si je ale správně rozdělíte, zjistíte, že vypočítat i náročné příklady nemusí být zase až tak složité.

Násobení číslem 11

Jakmile je třeba něco vynásobit číslem jedenáct, nemusíte si brát kalkulačku. Stačí vědět, že řády násobeného čísla jenom sečtete a tento výsledek mezi něj vložíte. Za vteřinu tak víte výsledek i bez kalkulaček.

Problémem není tuto metodu aplikovat klidně i u velkých čísel. Jenom je nutné si pamatovat, že zde je nesčítáte najednou, ale musíte si je rozdělit na jednotlivé segmenty, které sčítáte samostatně.

A znovu zlomky

Ještě jednou se vraťme ke zlomkům. Pokud vám předchozí metoda přišla příliš náročná, zkuste tuto, která je velmi jednoduchá a díky které máte výsledek během krátké chvíle. Zkuste a uvidíte.

Násobení číslem 9

Co když je potřeba vynásobit číslo 9? Nemusíte brát do ruky kalkulačku. Stačí si pamatovat, že dvoumístný výsledek má vzestupnou tendenci v prvním řádu a naopak sestupnou tendenci v řádu druhém. Najednou je to hračka.

Vyzrajte na násobení

I pokud si myslíte, že je extrémně složité, nemusí tomu tak být. V tom je matematika kouzelná. U tohoto příkladu vidíte, že stačí pouze použít jednoduché odečty ze stovky a získání výsledku máte za pár okamžiků.

Pokud si na způsob s číslem sto nevzpomenete, nevadí. Třeba vám pomůže i tato další jednoduchá metoda. Stačí jenom několik přesunů a najednou zjistíte, že se vám výsledek v podstatě zcela sám sestavil. Unikátní.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]