Učitel chtěl mít konečně klid od mobilních telefonů. Jeho kontroverzní lekce spustila vlnu kritiky

Fotografie: Depositphotos

Středoškolský učitel si zoufal kvůli tomu, jak se žáci nesoustředí na vyučování, protože mají neustálou potřebu kontrolovat telefon. Dostal nápad, jak to vyřešit.

To, že jsou v posledních letech v zajetí mobilních telefonů nejen mladí lidé, asi netřeba zdůrazňovat. Tento středoškolský učitel si rovněž všiml, že studenti v jeho hodinách se jen těžko soustředí na látku, kterou s nimi chce probírat. Pořád jako by byli myslí u svých mobilních telefonů a potřebovali neustále kontrolovat všechna oznámení, která jim chodí. Od nového školního roku se rozhodl ke kontroverznímu kroku. A ono to funguje.

Neustále spěchali ke svým telefonům

Podle deníku Newly vyučuje Michael Lee na střední škole v americkém Washingtonu. Jeho předmětem je fotografie. Učí tedy studenty, jak fotit a jak fotografie upravovat v počítači. Často tak vyráží mimo třídu, aby zachytili nějaké zajímavé snímky v okolí školy. Lee si však všiml, že studenti se vůbec nesoustředí na to, na co mají. Duchem jako by byli stále u svých mobilních telefonů a zvenku rychle spěchali do třídy, aby si mohli zkontrolovat své telefony.

A to se mu opravdu nelíbilo. Trochu tak zapátral na internetu a objevil přesně to, co potřeboval. Plechovou skříň s mnoha samostatnými přihrádkami, které lze jednotlivě uzavřít na klíč. Studentům pak rozdal čísla a klíče k jednotlivým přihrádkám. Nyní si musí studenti před každou hodinou zamknout svůj telefon do skříňky, aby se nerozptylovali během vyučování. Výhodou těchto skříněk je, že se jim telefony během uložení dobíjí.

Učitelka hubovala 3letou holčičku. Maminka jí nechala důrazný vzkaz v krabičce na oběd

Kolegové zvažují, že jeho nápad také zavedou

„Mým celkovým cílem bylo dát dětem příležitost zapojit se do toho, co dělají. A to je těžké, když každých pár sekund nebo minut zazní na vašem telefonu pípnutí a vy musíte zkontrolovat, o co jde,“ řekl podle deníku WestJournal středoškolský učitel. Od té doby začal pozorovat, že se do třídy vrátilo soustředění a studenti jsou mnohem kreativnější. Ani studenti si na nový systém kupodivu nestěžují.

„Všiml jsem si, že studenti mluví více o fotografii, protože to je něco, co je v tu chvíli před nimi, a ne to, co se děje na sociálních sítích,“ řekl Lee. Tuto myšlenku podporují i rodiče studentů a Leeovi kolegové uvažují o tom, že stejný systém zavedou i ve svých hodinách. Na SvětěKreativity jsme se tímto tématem již dříve zabývali. Přečtěte si, jak rodiče apelují na zákaz mobilních telefonů na základních školách.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]