Umírání bývá postupným procesem, hlavně v případech vážných a nevylíčitelných chorob. Dostává-li se pacientovi dobré péče, může i tady jít o poměrně klidný čas.
Během toho však život z těla postupně vyprchává. Události se mohou lišit člověk od člověka podle situace, existují však některé společné prvky. V první řadě začne celé tělo pracovat pomaleji. Srdce bije trošku slaběji, takže zpomaluje oběh krve. Z toho plyne, že jak srdce, tak především mozek dostávají méně kyslíku. Ten je hlavně pro mozek naprosto klíčový, pokles se tudíž projevuje ne zcela ideální funkčností. Především stran rozhodování, myšlení a paměti.
Co se děje týdny před smrtí?
Většina lidí se během procesu umírání cítí hlavně unaveně. Častěji a déle spí, chtějí si méně povídat, nicméně je možný i zcela opačný přístup. Protože zpomaluje jejich trávení i žaludeční procesy, potřebují méně jídla a nezřídka také mění jídelníček. Může se projevit i pokles tělesné hmotnosti a kůže je obecně tenčí. Pro tělo je totiž regenerace kožních buněk stále náročnější. Platí to i pro další orgány a kosti, zranění tak mají větší dopad.
Co přichází dny před skonem člověka?
Umírající začne ztrácet kontrolu nad dechem. Chvíli dýchá pomaleji, pak naopak rychleji, vzorec je tak obecně nepředvídatelný. V plicích se často začínají hromadit tekutiny, dech je tedy spíše chrčení. Mohou i kašlat, ale nijak hluboce. Někteří lidé mají 24 hodin před svým skonem náhlý nával energie a po krátké úseky jim všechno funguje zcela normálně. Často se mění barva pokožky, protože oběh krve obecně pomalu ustává.
S rostoucím nedostatkem kyslíku v mozku jsou zastření, malátní a ospalí. Objevují se i halucinace a mluvení k lidem, kteří kolem vůbec nejsou. Někdo ve dnech těsně před svým skonem i upadá do bezvědomí.
24 hodin před samotnou smrtí
Někdo stráví prakticky celou tuto dobu ve spánku. Nemusí být schopen komunikace ani při bdění, protože veškeré smysly už odchází. Poslední je ovšem sluch, takže stále slyší, co se kolem něj děje. Mluvte k němu tedy naprosto normálně. Fyzické znaky blízké smrti zahrnují náhlé přívaly energie, pokles krevního tlaku a neschopnost polykat. Projevuje se také neklid, obtíže s dýcháním, přetížené plíce a méně vylučování.
Hodiny před úmrtím
Dech je velmi nepravidelný, kůže je na dotek chladná. Pokud člověk neztratil vědomí dny před skonem, stane se to právě v hodinách před smrtí. Většina lidí je v této fázi velmi klidná, podráždění se objevuje hlavně při potížích s dýcháním. Celkově se budou ztrácet, protože dále klesá vyživení srdce i mozku krví.
Všimnete si napůl otevřených očí s několika slzami, studených rukou, slabého pulsu, halucinací a rychlého usínání. Objeví se také lapání po dechu a chvíle, kdy se dech zcela zastaví.
Co se děje v momentě samotné smrti?
Je to moment, kdy přestane dech a tlukot srdce. Během několika minut se zastaví veškerá mozková činnost, kůže začne chladnout. V tomto momentě člověk zemřel. Nelze ho probudit, kůže je bledá a vosková, oční víčka mohou být částečně otevřená (proto se zatlačí oči). Zorničky jsou fixované a mohou se otevřít ústa.
Co se děje po smrti?
Budete cítit nejrůznější emoce, od žalu po úlevu a všechno mezi tím. Vezměte si dostatek času, klidně si i k mrtvému sedněte, jak dlouho bude potřeba. Pokud smrt proběhne v nemocnici, hospicu nebo podobném zařízení, personál se o další kroky postará za vás.
Zdroj: Healthdirect
Napište komentář