První pomoc při infarktu, která může zachránit život. Důležitá je každá minuta

Fotografie: Freepik

Infarkt myokardu může postihnout kohokoliv a kdykoliv. Přichází velmi náhle a projevuje se specificky prudkou bolestí za hrudní kostí, která může vystřelovat do levé paže, ramene, či zad. Nyní přinášíme pár rad, které vám mohou zachránit život, pakliže se nacházíte při projevech infarktu sami doma.

Infarkt myokardu a jeho vznik

Nejprve si pojďme říct něco málo o mechanismu vzniku infarktu myokardu. Dochází k němu v momentu, kdy do části věnčitých tepen (které vyživují srdce) neproudí dostatek krve. To způsobí zpravidla krevní sraženina.

Fotografie: Freepik

Lékařská pomoc by tedy měla být poskytnuta co nejdříve, aby byl průtok krve opět v srdci obnoven. V podstatě je to otázka života a smrti. K těmto zdravotním potížím může dojít vlivem nezdravého životního stylu (kouření, zvýšený cholesterol v krvi, obezita, hypertenze apod.).

Základní první pomoc při infarktu myokardu

Pokud zaznamenáte u sebe či druhého prudkou bolest na hrudi, nevolnost, nadměrné pocení, úzkost, dušnost či bolesti zad, levého ramene, paže, či čelisti, ihned zavolejte záchrannou službu. První pomoc spočívá v omezení pohybu na minimum. Umístěte nemocného do polosedu a zajistěte mu přísun čerstvého vzduchu otevřeným oknem například.

Fotografie: Freepik

Pakliže máte doma v lékárničce acylpyrin, můžete ho dát onomu člověku rozžvýkat (cca polovinu tablety). Hlídejte rovněž vědomí postiženého infarktem. V případě upadnutí do bezvědomí zkontrolujte tep a dech. Nejeví nemocný známky života? Zahajte ihned masáž srdce (resuscitaci).

Praktické rady, které mohou zachránit život

Infarkt myokardu může postihnout i člověka, který je v bytě sám. V momentu, kdy pocítíte podezřelé projevy, zavolejte si záchrannou službu v první řadě. Poté je doporučováno několikrát za sebou prudce zakašlat a u toho zhluboka dýchat.

Fotografie: Freepik

Zajistěte si i přísun kyslíku z venku (otevřete okno). Pokašlávání by mělo trvat do té doby, než přijede lékař a srdce nezačne být v normálním rytmu. Hluboké vdechy a kašlání zajistí, že krev začne kolem srdce více cirkulovat.

Jak se infarkt myokardu řeší?

Lékaři při podezření na infarkt myokardu provádí EKG a odebírají krev na specifické látky. Podáván je kyslík a léky na ředění krve. Pokud je onemocnění prokázáno, musí pacient podstoupit operaci, při které je ucpaná věnčitá tepna rozšířena stentem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]