První příznaky mrtvice můžete sledovat při chůzi. Jejich včasné odhalení výrazně zvýší šanci na přežití

Fotografie: Depositphotos

Šance na přežití a minimální následky po prodělání mrtvice je mnohem vyšší, pokud jsou příznaky odhaleny a je včas zavolána rychlá lékařská pomoc, říká doktor James Beckerman.

Existují dva hlavní typy mrtvice: ischemická a hemoragická. Obě se mohou zpočátku projevovat jen méně nápadnými příznaky, jako je třeba chvilková ztráta rovnováhy při chůzi. Postižený pociťuje točení hlavy a závratě. Může dokonce i klopýtnout. Může to znamenat, že se tělo snaží varovat před přicházející mrtvicí pomocí tohoto časného příznaku, který může být upozorněním na přechodné přerušení průtoku krve do mozku, kterému se říká také mini mrtvice.

I malá mrtvice je mrtvice

Ani podezření na výskyt mini mrtvice není dobré ignorovat a pacienta by měl rozhodně vyšetřit lékař. Pokud se podezření potvrdí, je dost pravděpodobné, že po malé mrtvicí přijde zanedlouho i ta velká. Studie z roku 2005 dokonce zjistila že 43% pacientů s malou mrtvicí ji prodělalo jen týden před tím, než je postihla ta normální ischemická mozková příhoda. Po prodělání malé mrtvice by tedy měla být nasazena účinná léčba co nejrychleji, aby se zabránilo úplné mozkové mrtvici později.

Fotografie: Freepik

Rychlost je alfa a omega pro záchranu

Včasné rozpoznání příznaků cévní mozkové příhody je klíčové pro záchranu postiženého. Průměrný pacient během první minuty, kdy nemá mozek dostatečný přísun krve, přichází o 1,9 milionu neuronů.

Během první hodiny, kdy takový stav trvá, tak přijde o tolik neuronů, jako za 3,6 roku běžného života. Léky na zprůchodnění cév je nutno podat nejdéle do šesti hodin od nástupu prvních příznaků. Posléze by byla jejich účinnost už omezena.

Fotografie: Unsplash

Pomůcka pro zapamatování zní FAST

Face, arm, speech, time. Čtyři důležitá anglická slůvka, jejichž znalost může zachránit život. Z jejích počátečních písmen se dá složit slovo FAST, které v českém překladu znamená slovo RYCHLE. Ta čtyři slovíčka nejsou náhodná. Znamenají obličej, paže, řeč a čas. Je to tedy výborná nápověda pro všechny, kdo se dostanou do situace, kdy je třeba zasáhnout. První tři totiž popisují příznaky tohoto postižení mozku.

Fotografie: Freepik

Člověk postižený mrtvicí má často jednu půlku obličeje bezvládnou. Jeden koutek úst je svěšený dolů nebo je jedno oko zavřené, což je poměrně jasná známka probíhající mozkové příhody.

Člověk postižený mrtvicí nedokáže na požádání předplatit obě ruce a neudrží rovnováhu při chůzi. Jeho řeč je nesrozumitelná a zmatená. Může mít i výpadek paměti. Pokud se objeví třeba i jen jeden z těchto příznaků, volejte ihned 155.

Zdroj: WebMD