Rakovina je tichý zabiják. Sledujte příznaky, na které je třeba si dávat velký pozor

Fotografie: Depositphotos

Rakovina je celosvětově hlavní příčinou úmrtí a její výskyt znepokojivě narůstá. Její následky však lze omezit, pokud je léčba zahájena co nejdříve.

Rakovina je v různých formách i vzhledem ke svému genetickému původu závažné onemocnění, které se vyvíjí dlouho. Pro co nejlepší léčbu rakoviny je nezbytné rozpoznat varovné příznaky a znát hlavní symptomy tohoto onemocnění. Navzdory níže uvedeným varovným příznakům lze s pomocí lékařské pomoci a rychlého a účinného lékařského ošetření léčit rakovinu dříve, než se rozšíří do dalších částí těla. Zde je 15 varovných příznaků, které by se neměly ignorovat, protože mohou značit podezření na rakovinu, říká lékař Daniel Murrell.

Změna ve stolici a bolestivé močení

Ať už se jedná o změnu velikosti stolice, časté průjmy a poruchy trávení, může to být příznakem rakoviny trávicího traktu. V kombinaci s trvalou bolestí břicha může být tato změna příznakem rakoviny. Časté močení a pálení při močení mohou být příznaky rakoviny. Bolestivé močení může být příznakem rakoviny prostaty nebo močového měchýře. V tomto případě neotálejte s návštěvou lékaře, který provede důležitá vyšetření.

Fotografie: Freepik

Vředy a léze nebo krvácení bez příčiny

Nejrůznější nález vředů a lézí může poukazovat na rakovinu ústní dutiny, rakovinu kůže nebo rakovinu pohlavních orgánů. Pokud zjistíte tyto příznaky, určitě se obraťte na svého lékaře. Krvácení při močení, ve stolici nebo při kašli také nepovažujte za něco zcela běžného a normálně se vyskytujícího. Mimo jiné totiž může znamenat některý z typů rakoviny a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.

Vytváří se vám bulky nebo máte zažívací potíže

Pokud si všimnete výskytu nebo vzniku bulky, kuličky nebo útvaru, může se jednat o charakteristický znak některých druhů rakoviny, například rakoviny prsu. Proto se poraďte se svým lékařem, zda je nález příznak benigní. Jedním z nejčastějších příznaků jsou také zažívací potíže, které máme tendenci přehlížet, ale mohou svědčit o rakovině horní části trávicího traktu, zejména pokud jsou doprovázeny neustálou bolestí žaludku a potížemi s polykáním.

Fotografie: Unsplash

Změny v mateřském znaménku nebo chronická bolest

Jakoukoli změnu znaménka nebo pihy spojenou s bolestí je třeba brát vážně a může naznačovat rakovinu. Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, poraďte se ihned s odborníkem. Pokud trpíte chronickou bolestí, jako je bolest hlavy nebo zad, i to může svědčit o několika typech rakoviny. Jakékoli přetrvávající potíže vyžadují vždy lékařskou pomoc.

Změny na kůži a na vlasech

Změna barvy kůže, ať už žluté, červené nebo matné, a změna struktury je varovným příznakem rakoviny. Tento příznak však není rakovinou, proto je nutná konzultace s odborníkem. Neobvyklý růst chloupků může naznačovat rakovinu. Někdy to však může být způsobeno něčím jiným, proto vám doporučujeme, abyste se objednali ke svému lékaři a zjistili, o jaký problém se jedná.

Fotografie: Freepik

Příznak chřipky ale také rakoviny

Pokračujte ve čtení článku na další stránce