Příznaky rakoviny ledvin jsou zpočátku jen těžko k rozpoznání. O to více musíme dbát na její prevenci a omezit rizikové faktory, které zvyšují riziko rozvoje tohoto závažného onemocnění.
Ledviny jsou orgánem připomínajícím dvě fazole o velikosti pěsti. Jsou umístěny za břišními orgány, každá se nachází na jedné straně páteře. U dospělých jedinců je rakovina ledvin jedním z nejčastějších typů rakoviny vůbec. A jak se zdá, její výskyt neustále roste. Jedná se o důkaz, že vývoj technologie je schopný včas odhalit více těchto závažných onemocnění.
Žádné příznaky v raném stadiu
Rakovina ledvin v raném stadiu obvykle nemá žádné projevy. Časem se však mohou objevit některé příznaky, které bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu:
- krev v moči, která se může jevit jako růžová, červená nebo tmavě rudá,
- přetrvávající bolest v zádech nebo píchání v boku,
- ztráta chuti k jídlu,
- úbytek tělesné hmotnosti bez zjevného důvodu,
- únava,
- horečka.
Pokud se u vás vyskytly některé ze zmíněných příznaků, rozhodně neváhejte navštívit svého lékaře. Přetrvávající symptomy mohou souviset i s jiným onemocněním, které však může být neméně znepokojující.
Příčiny a rizikové faktory rakoviny ledvin
Není zcela jasné, co rakovinu ledvin způsobuje. Lékaři vědí, že rakovina ledvin začíná mutacemi některých ledvinových buněk v jejich DNA. DNA buňky obsahuje instrukce, které jí říkají, co má dělat. Změny však přikazují, aby buňky rychle rostly a dělily se.
Hromadící se abnormality v buňkách pak tvoří nádor. Některé z buněk se mohou štěpit a metastázovat do jiných částí těla. V případě rakoviny ledvin je třeba dávat pozor na rizikové faktory, které sice nemusí být příčinami jejího vzniku, ale mohou zvýšit riziko jejího rozvoje. Jedná se o:
- kouření,
- obezitu,
- vysoký krevní tlak,
- selhání ledvin,
- rodinnou anamnézu.
Prevence rakoviny ledvin
Prevence rakoviny ledvin spočívá především v omezení rizikových faktorů. Nejdůležitější tedy je, pokud kouříte, přestat. Existuje spousta možností, jak podpořit odvykání, včetně různých skupinových programů, léků a produktů nahrazujících nikotin.
Udržujte si také optimální tělesnou hmotnost. Trpíte-li obezitou nebo nadváhou, upravte stravu a více se hýbejte. Pravidelně si také kontrolujte krevní tlak a obecně se soustřeďte na zdravý životní styl, jenž bude zahrnovat cvičení, zdravou stravu, dostatek spánku a málo stresu.
Zdroj: Healthline