Těmito domácími přípravky vyháněly nezvané škůdce a hmyz z domácnosti již naše babičky, aniž by potřebovaly repelent

Fotografie: Unsplash

Dnes jste nejspíše zvyklí na to, že stačí doma nastříkat nějaký kupovaný přípravek nebo zapnout do elektřiny hubič hmyzu. Dříve však takové možnosti nebyly.

Předchozí generace neměly všechny vymoženosti, k nimž máme přístup dnes. Lidé proto museli v dřívějších dobách být vynalézaví a vymyslet si nějaký způsob, jak by si zjednodušili život. Jedním z takových zlepšováků jsou i různé světové přípravky odpuzující hmyz. Těch dokázali lidé vymyslet opravdu velké množství a některé z nich i dnes zapůsobí lépe, než všelijaké kupované spreje.

Fotografie: Unsplash

Hmyz můžete buď odpudit nebo zlikvidovat

Pokud vám po pokoji poletuje moucha nebo komár, pravděpodobně je jedinou vaší starostí hledání plácačky. V noci se vám však nechce stále vstávat z postele, rozsvěcet v místnosti a hledat dotěrný hmyz. Je tak mnohem lepší vybrat některý z domácích přípravků, jemuž se bude vyhýbat sám. Na mouchy třeba skvěle zabere květináč s bazalkou na stole nebo kerblík, který si rozvěsíte po místnosti.

Fotografie: Unsplash

Komárům pak vadí vůně citronu, jehož šťáva by vás jich měla zbavit a zajistit vám nerušenou noc. Na jiné aroma je však dokážete přitáhnout a lapit do pasti, v níž po krátkém vyčerpávajícím boji hmyz utone. Zkuste do misky nalít trochu jablečného octa a tekutého pracího prostředku, za nimiž se mouchy a jiný hmyz jen pohrnou. Jakmile dosednou na ocet, přilepí se k mazlavé kapalině, v níž nakonec utonou.

Domácí odpuzovače hmyzu na cestu do lesa

Již v dřívějších dobách byli lidé schopni si vyrobit obdobu dnešního repelentu, kterou si na sebe nastříkali, natřeli nebo nakapali. Jedním z takových roztoků je směs levandule a olivového oleje. Stačí olej nalít do misky a nechat v něm květy rostliny přes noc vylouhovat. Stejně dobře zaberou éterické levandulové oleje, které dnes koupíte v téměř každé drogérii, můžete si však takovou směs vyrobit sami doma.

Fotografie: Unsplash

Stačí si nanést pár kapek na místa, jaká nezakrývá váš oděv pokaždé, když vůně oleje zmizí. Takto si můžete zajistit i to, že se se vám do místnosti nebo pod přístřešek nedostane větší množství hmyzu. Stejně dobře zabere i citron s hřebíčkem umístěný uprostřed místnosti nebo na stole pod pergolou. Stačí ovoce rozkrojit napůl, zapíchat do něj 10 až 20 celých hřebíčků a postavit v blízkosti lidí.

Švábi už k vám domů nebudou chtít ani vkročit

Na každý druh hmyzu zabírá jiné aroma, takže zatímco mouchám bude některá rostlina vadit, s jinou havětí ani nehne. Dosti obtížnými návštěvníky domu jsou pak švábi, jichž se jen těžko zbavuje a okamžitě se vracejí zpátky do vnitřních prostor. Jedna bylinka jim však nadevše vadí a švábi se jí obloukem vyhýbají. Je jí bobkový list, který stačí umístit do těch koutů místnosti, jimiž se nejčastěji dostávají dovnitř, abyste jim tak zatarasili cestičky.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]