Rizikové situace, které vám mohou přivodit infarkt. Většina z nich by vás nenapadla

Fotografie: Depositphotos

Existují jisté skupiny osob, u nichž je větší pravděpodobnost, že je během života postihne infarkt, jsou však i takové situace, jimiž jej spustíte dříve.

Infarkt je stále jednou z velmi častých příčin úmrtí, i když lidé vědí, jak by se mu mohli vyvarovat. Nejčastěji totiž postihuje kuřáky, obézní jedince a osoby, které žijí pod neustálým tlakem a často se vystavují stresovým situacím. Vedle toho však existují i takové rizikové faktory, o nichž se nemluví a přitom jsou stejně nebezpečné. Je přitom možné se vypořádat i s těmito nebezpečnými elementy.

Fotografie: Pixabay

Astmatici mohou být na ráně

Jestliže patříte do skupiny osob, které potřebují každý den užívat léky na astma, budete pravděpodobně i rizikovou skupinou pro infarkt. Ten vás může zasáhnout i v případě, že jste jinak zdravý člověk. Astma a zmiňovaný infarkt mají totiž některé společné rizikové faktory, jako je kouření nebo dlouhodobé žití v prostředí se znečištěným vzduchem. Mimo vaše rizikové období byste tedy neměli být tolik ohroženi.

Nesmíte se přemáhat

Dalším nebezpečným faktorem, jímž si přivodíte infarkt, může být nečekaná fyzická námaha. Vaše tělo byste měli nejdříve připravit na to, jaká práce jej bude čekat, obzvláště pak tehdy, pokud jste dlouho podobnou aktivitu nevykonávali. To je jeden z důvodů, proč můžete slyšet historky o tom, jak se starému muži zastavilo srdce při sexu. Vyvarujte se tedy nečekané a intenzivní fyzické námaze a před výkonem se vždy protáhněte.

Fotografie: Unsplash

Nevyskakujte z postele

Velmi často člověka zasáhne infarkt po ránu při vstávání z postele nebo večer, když se snaží přemístit z gauče do postele. Stojí za tím rychlé vstávání, což ve vašem těle rapidně zvýší tlak.

Zvláště rizikové je pak bleskové vstávání po nekvalitním a krátkém spánku, což klade vysoké nároky na vaše srdce. Krom zatmění před očima a kolapsu vás může postihnout i infarkt nebo jiné potíže se srdcem.

Nebezpečný může být i vzduch

Jedním z hodně opomíjených rizikových faktorů je znečištěné ovzduší a inhalace škodlivých látek přímo ze vzduchu. Velmi škodlivé jsou výfukové plyny, což znamená, že jednou z nejohroženějších skupin jsou profesionální řidiči.

Zároveň s nimi jsou v nebezpečí i pracovníci v továrnách nebo lidé žijící blízko průmyslových oblastí, méně ohroženými skupinami jsou pak lidé žijící na vesnici.

Fotografie: Unsplash

Nevydávejte se ven v silných mrazech

I příroda vás může značně ohrožovat na životě, a to především svými extrémními podmínkami. Rizikovým faktorem pro vznik infarktu je i silná zima, která na tělo působí tak, že se vám ztenčují a stahují cévy. Je tak mnohem pravděpodobnější, že se některá z nich ucpe, navíc se vaše srdce mnohem více nadře, aby pumpovalo krev. Kombinace těchto faktorů vám může instantně přivodit infarkt, raději se proto zimě vyhýbejte anebo choďte alespoň teple oblečeni.

Zdroj: Mayo Clinic

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]