Rodiče byli zdrceni, když zjistili, že srdíčko nenarozené dcery je vyvinuté jen napůl. Museli učinit zásadní rozhodnutí

Fotografie: Ricmart 01 / Creative Commons / Attribution 2.0

Mladý americký pár se rozhodl, že dá své dceři šanci na život. Přestože jsou její vyhlídky stále nepříznivé, jejich dcera žije a dělá jim velkou radost.

Vše přitom začalo velmi hezky. Gary a Kaitlin Langeovi se vzali v roce 2017 a záhy po svatbě zjistili, že Kaitlin čeká miminko. Jejich štěstí nemohlo být větší. Dařilo se jim i v podnikání a zdálo se, že společná pohádka bude pokračovat. Bohužel se během těhotenství ukázalo, že vše není tak, jak má být. Holčička trpěla vzácným srdečním syndromem. A rodině se otočil život vzhůru nohama.

Lékařova tvář najednou zvážněla

Manželé vlastnili prosperující restauraci v Albuquerque v Novém Mexiku a těšili se na příchod prvního dítěte. Užívali si společné štěstí. Každou návštěvu u lékaře s nadšením společně sledovali, jak jejich malá holčička roste. Na sonografickém vyšetření ve 20. týdnu těhotenství však vše nabralo rychlý spád – ale ne dobrým směrem.

Gary si na ten den dobře vzpomíná: „Počítali jsme prsty na rukou a nohou a byli jsme tak nadšení, že je všechny vidíme.“ Lékař, který prováděl vyšetření, si však všiml, že miminko má něco se srdíčkem. Jeho tvař zvážněla a mladému páru bylo jasné, že se dozví něco, co nechtějí slyšet. Lékař jim vysvětlil, že srdíčko jejich miminka se nechová tak, jak by mělo, a budou nutná další vyšetření.

Za léčbou museli cestovat a opustit dosavadní život

Po sérii testů pak rodiče dostali zdrcující zprávu. Jejich miminko má syndrom hypoplastického levého srdce. Celá levá komora téměř nepracuje a veškerý tělní a plicní oběh tak zajišťuje jen pravá část srdce. Existují pak různé stupně závažnosti tohoto syndromu a v některých případech je neslučitelný se životem.

Lékaři Garymu a Kaitlin navrhovali potrat. Na to však rodiče nebyli ochotni přistoupit. Pokud si však chtěli dítě nechat, lékaři jim doporučili, aby se přestěhovali do Colorada, kde se na tento vzácný syndrom lékaři specializují. Celý život se jim obrátil vzhůru nohama. Museli zavřít svoji restauraci a vydat se do neznámého prostředí, kde neměli zajištěnou práci, ani žádné přátele.

První operaci podstoupila už čtvrtý den po narození

Nikdy však svého rozhodnutí nelitovali a za několik měsíců, 11. září 2017, se jim narodila holčička Katherine. Rodiče měli obrovskou radost z jejího příchodu, zároveň jim začala cesta plná vzestupů a pádů, na které se po celou dobu vzájemně podporovali. Katherine absolvovala první operaci již čtvrtý den po narození. A mnoho dalších následovalo. Celá rodina se ještě několikrát přestěhovala, aby byli blízko té nejlepší péči.

Gary se snažil zajistit rodinu finančně jako řidič taxíku, přesto pro ně byli nezbytné i peníze z veřejné sbírky, protože bez nich by Katherine nemohli poskytnout odpovídající péči. V roce 2019 dostali rodiče příznivé zprávy. Stav Katherine se stále zlepšoval, i když nebyla ještě zcela mimo ohrožení. V listopadu toho roku se jim narodil syn Thomas, který k velké úlevě rodičů byl naprosto zdravý.

Stále nemá vyhráno, hrozí jí transplantace

V květnu 2020 však nastal opět obrat k horšímu a Katherine musela na další operaci. Pro její rodiče opět nastaly chvíle, kdy museli sledovat své dítě v bolestech, ale zase to zvládli. Letos v září oslavila Katherine pět let, ale stále nemá vyhráno. Podle tatínka „kdykoli může dostat infarkt, kdykoli může dostat mrtvici.“ Navíc se přidaly i problémy s játry. Pokud nezaberou léky, bude muset malá bojovnice podstoupit transplantaci srdce a jater.

Rodiče se však nevzdávají a budou dceři stále po boku. Jejich příběh také odvysílaly i velké televize a oni se dočkali opravdu velké podpory od veřejnosti. Lidé jim poslali peníze na Katherininu léčbu, ale dostalo se jim i mnoha povzbuzujících slov a modliteb. Píši jim i lidé se stejným syndromem, kteří navzdory neustálým nejistým prognózám stále žijí. Dávají tak rodičům naději, že i jejich dcerka se může dožít bez větších omezení vysokého věku.

Zdroj: Twice