Rybáři se těšili na bohatý úlovek krevet, do sítě ale chytli obří chobotnici. Záběry mají 53 milionů zhlédnutí

Fotografie: Kritzolina / Creative Commons / Attribution 2.0

Skutečně nečekaný zážitek si z rybářského výletu odvezla jedna skupina přátel. Do jejich sítě se chytila obrovská chobotnice. Video se stalo virálním.

Tohle opravdu nečekali. Když spustili do vody síť, těšili se, že uloví nějaké krevety. A opravdu cítili, že se síť brzy naplnila těžkou váhou. Jedna z žen natáčela, jak se síť vynořuje z vody, protože chtěla mít na záznamu ten velký krevetí úlovek. K překvapení všech se však rybářské sítě držela obří chobotnice. Nikdo z nich tak velkou chobotnici v životě neviděl.

Těšili se na síť plnou krevet

Brooke Sattarová si vyrazila s partou přátel na rybářský výlet. Plavili se v kanadských vodách Tichého oceánu u Vancouver Island a jejich cílem bylo ulovit si především hodně krevet. Spustili tak do vody síť a čekali, co se do ní chytne. Když síť ztěžkla, věděli, že mohou začít úlovek vytahovat. Z vody se však začalo vynořovat něco opravdu obrovského.

Jejich síť si vybrala obrovská chobotnice a přichytila se na ni. Brooke tak mohla natáčet toto neuvěřitelné stvoření, s kterým se ani rybáři rozhodně nesetkávají každý den. Lidé na palubě byli ohromeni: „To je velká chobotnice! V životě jsem tak obrovskou chobotnici neviděl.“ Brooke stále natáčela, ale chobotnici začala jejich pozornost asi vadit.

Záhadný tvor mnoho lidí fascinuje

Asi po třech minutách, kdy se nechala natáčet a obdivovat, se sítě pustila a odplula zpět do hlubin oceánu. „Ulovili jsme velkou chobotnici. Sotva vydržela déle než dvě nebo tři minuty, než se pustila a odplavala,“ vzpomíná Brooke. A to ještě netušila, že se její nahrávka stane virální.  Ačkoliv na svém účtu má jen pár tisíc sledujících, toto video nasbíralo přes 20 milionů shlédnutí během jednoho dne, nyní již mají přes 53 milionů.

@brookesirah Today’s catch caught us! The octopus held on for a bit then let go and swam back down. Coolest signt i’ve seen! #pacificoctopus ♬ original sound – brookesattar

Jde vidět, že tento záhadný tvor mnoho lidí opravdu velmi fascinuje. Chobotnice vzbuzuje obdiv, ale zároveň je se svými chapadly také trošku děsivá. Tato patří k druhu „chobotnice velké“ a opravdu to nejsou žádní drobečci. Spolu s krakaticemi patří k největším měkkýšům a zároveň k nejinteligentnějšímu druhu bezobratlých živočichů.

Největší chobotnice měla rozpětí chapadel 10 metrů

Obvykle váží kolem 10 kg a její chapadla měří kolem 2 metrů. Největší zaznamenaný exemplář však vážil 136 kg a rozpětí chapadel měl téměř 10 metrů. Takového „drobečka“ by většina lidí nechtěla potkat. Chobotnice jsou však, zdá se, celkem mírumilovné, i když se tradují historky, že tyto obří chobotnice zaútočily dokonce i na loď.

Bylo prokázáno, že chobotnice jsou velmi inteligentní tvorové. Dokážou rozpoznávat tváře lidí, které často vidí. Mají schopnost řešit jednoduché hádanky, otevírat lahve odolné dětem a používat různé nástroje. Laboratoře a akvária se tak před nimi musí mít na pozoru. Otevírají totiž ventily nádrží a rozebírají drahé vybavení. Někteří vědci dokonce zjistili, že zvládnou hrát motorické hry a mají i osobnostní rysy.

Zdroj: Blick