Při natáčení racků na dovolené zachytil scénu, která se stane jednou za život

Fotografie: Depositphotos

Pokud jde o mořská zvířata, velryby jsou nejúžasnější stvoření, skutečné královny oceánu. Jsou obrovští, přátelští a mohou se dožít vysokého věku.

Když jste v přírodě, nikdy nevíte, co můžete očekávat. Nejenže se může rychle změnit počasí, ale může se náhle objevit i divoká zvěř, takže musíte být připraveni na všechno. To platí zejména na místě, jako je Aljaška, které je pro outdoorové nadšence zázračnou zemí.

Oblíbená destinace velryb

Seward, město v aljašském okrese Kenai Peninsula Borough, je oblíbeným místem turistů, kteří se vydávají pozorovat velryby. Lidé z celého světa sem míří, aby se vydali na vyhlídkovou plavbu do národního parku Kenai Fjords v naději, že uvidí tyto majestátní tvory. Před několika lety se dvěma přátelům, Bradu Richovi a Tonymu Flandersovi při plavbě lodí u pobřeží aljašského Sewardu naskytl životní zážitek.

Zahlédli hejno racků

Brad a Tony byli ve vodě, když v dálce uviděli něco zajímavého. Nad jednou částí fjordu kroužila velká skupina racků, což vedlo rybáře Brada k domněnce, že se poblíž krmí velryby. Pro ty, kteří o tom nevědí, keporkaci a mořští ptáci mají symbiotický vztah. Keporkaci se živí tím, že pomocí svých výdechových otvorů vypouštějí úhoře a ryby k vodní hladině, což je technika zvaná „bublinové krmení“. Poté velryba plave k hladině s otevřenou tlamou a potravu spolkne na jedno sousto.

Když však velryby vyfouknou ryby na hladinu, mají z toho prospěch i ostatní živočichové! Jak vysvětluje organizace Orleans Conservation Trust: „Racci, jako jsou sleďovití nebo chechtaví, využijí těchto velkých hejn ryb, které se díky chování velryb pohodlně nacházejí přímo u hladiny.” Často je uvidíme, když se skupiny velryb krmí, a jednoduše využívají toho, že technika krmení velryb poskytuje takové množství jejich oblíbené potravy.

Fotografie: Freepik

Nečekali, co přijde potom

Když tedy Brad spatřil skupinu ptáků kroužících nad vodou, usoudil, že velryby musí být poblíž – netušil však, že ho čeká nezapomenutelné překvapení. Bradův přítel Tony se okamžitě chopil fotoaparátu a naštěstí se mu podařilo scénu zachytit. Na videu je slyšet, jak Brad a Tony diskutují o tom, zda uvidí velryby, ale to, co následuje, je scéna přímo z dokumentu BBC.

Z ničeho nic se z vody náhle vynoří téměř tucet velryb, které jsou jen pár metrů od rybářovy lodi. Mohutné velryby málem převrhnou loď, ale muži se radují z nevinného, dětského pocitu úžasu. „Panebože, vždyť jsou přímo před námi!” Brad vykřikne a hystericky se směje. Uprostřed svého nadšení Brad trochu zakleje – takže to mějte na paměti, pokud jsou v místnosti dětští diváci.

Úžasné velrybí krmení bylo od svého nahrání na YouTube zhlédnuto téměř 20 milionkrát a má více než 500 komentářů od různých uživatel. Velryby jsou obrazem přirozené krásy, ale zdá se, že diváky baví i Bradovo nadšení z celé události. „Nemůžu se rozhodnout, co se mi líbí víc, když na to narazím – ty nádherné velryby nebo tvůj nakažlivý smích.”, píše jeden z komentujících. „Pokud se v přírodě dospělý muž chichotá jako malá holka, možná je to něco, co stojí za to zachovat.”, dodává další.

Fotografie: Freepik

Při sledování následujícího videa budete mít pocit, jako byste to zažili na vlastní kůži. Upozorňujeme, že Brad používá vulgární výrazy, aby vysvětlil svou fyzickou reakci na to, jak ho překvapilo, že se velryby náhle objevily.

Zdroj: Daily Mail