Rychlý a jednoduchý čokoládový dort

Pokud plánujete velkolepou oslavu a stále nevíte, jaký dort připravit pro své hosty, určitě vsaďte na ten čokoládový. Čokoládu totiž miluje téměř každý, a tak s ním nic nezkazíte. Právě naopak! Oslníte všechny přítomné a možná si někdo přijde i pro recept. Pusťte se směle do práce.

Recept na čokoládový dort

Před zahájením pečení si obstarejte tyto suroviny:

– 4 vejce

– 120 gramů krupicového cukru

– 80 gramů zakysané smetany

– 100 mililitrů slunečnicového oleje

– 175 gramů polohrubé mouky

– 110 gramů kakaového prášku (55 g do těsta a 55 g do krému)

– 12 gramů prášku do pečiva

– 2 gramy soli

– 400 gramů mascarpone

– 100 gramů smetany ke šlehání

– 250 gramů kondenzovaného mléka

Také budete potřebovat na cukrový sirup 100 mililitrů vody, 50 gramů cukru a 20 mililitrů brandy (volitelné). Aby byl dort kompletní, potřebujete též ingredience na polevu. Tu vytvoříte z 100 gramů 50 % hořké čokolády, 40 mililitrů mléka a 60 gramů změklého másla. Z tohoto množství surovin vytvoříte dort o rozměrech cca 15 x 18 cm a o hmotnosti 1 700 gramů.

 

Jak postupovat při přípravě korpusu na dort?

V hluboké míse si smíchejte zakysanou smetanu spolu s vejci, cukrem a slunečnicovým olejem. Pak přidejte i prosetou polohrubou mouku, kakaový prášek, prášek do pečiva a sůl. Vytvořte pomocí mixéru, nebo metličky homogenní polotekuté těsto.

K ruce si následně vezměte plech o průměru 32 x 39 cm a vystelte jej pečícím papírem. Těsto na korpus pečte asi 15 minut při 200 stupních Celsia. Až bude korpus upečený, vyjměte jej z trouby a nechte vychladnout. Pak ho rozdělte na čtyři stejně velké pláty.

Příprava cukrového sirupu, krému a polevy

V další fázi si připravte cukrový sirup z vody, cukru a trochu brandy (pokud máte v oblibě). Směs asi minutu až dvě povařte a pak nechte vychladnout. Posléze každý korpus roztokem pokapejte. Následuje příprava krémové náplně.

V míse si vyšlehejte smetanu ke šlehání, nebo zakysanou smetanu, přidejte mascarpone, prosetý kakaový prášek a kondenzované mléko. Měla by vám vzniknout hustá a nadýchaná hmota. Polevu pak snadno připravíte rozpuštěním čokolády a másla v mikrovlnce. Ingredience smícháte s trochou mléka a máte hotovo. Pusťte se do sestavování dortu.

Kompletace čokoládového dortu a servírování

Korpusy pokapané cukrovým sirupem důkladně promažte kakaovým krémem a pláty poklaďte na sebe. Celý dort pak potřete zbylou náplní, a nakonec přelijte čokoládovou polevou. Zákusek dejte alespoň na pár hodin do lednice vychladit. Podávejte pokrájené na přiměřeně velké porce s šálkem kávy, nebo kakaa.

Pakliže budete chtít čokoládový dort ještě vylepšit, můžete jednotlivá patra promazat domácím džemem, nebo na krém poklást plátky čerstvého ovoce, jako jsou jahody, borůvky, nebo banány. Přejeme vám dobrou chuť!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]