S červenými tečkami na hrudi je na místě zpozornět, jelikož se může jednat o zdravotní komplikaci

Své tělo byste měli pravidelně kontrolovat, jelikož ne každý pupínek je pouze pihou, nebo mateřským znaménkem. Může to být i důkaz vaší nemoci. Mnoho lidí když něco netradičního na své kůži objeví, tak tomu nepřikládá nijak zvlášť velkou váhu. Často si řeknou, že se jedná buď právě o pihy, nebo mateřská znaménka, nebo něco skutečně neškodného. Realita ale může být zcela jiná, jelikož pokud na své kůži v oblasti hrudníku objevíte právě tyto tečky, je na místě být na pozoru!

Kdy, kde komu se mohou na kůži objevit?

Začněme stručnou charakteristikou daných teček. Velmi často se objevují hlavně v oblasti hrudníku. Mohou se sice čas od času objevit i na jiných místech, ale pokud jde právě o výskyt na hrudi, tak je to nejčastější místo. Také je třeba říci, že se mohou objevit jak u mužů, tak i u žen. Na pozoru by měli být hlavně lidé po čtyřicítce, kde je výskyt určitě častější. To však neznamená, že by se problém nemohl objevit ani u lidí v nižším věku. Tedy u mladší generace.

Mohou být nebezpečné?

A teď k tomu, co mohou tyto pupínky znamenat. Pokud je na svém těle najdete, mohou nastat dvě situace. Buď se může jednat jenom o zcela neškodné útvary vzniklé defektem v kapilárním systému. To je hlavní důvod u většiny lidí, kteří tyto červené tečky na těle nejsou. Jsou ale i případy, kdy tyto červené pupínky ukazovaly na závažnější zdravotní komplikace. A na jaké konkrétně?

Vyskytují se u celé řady lidí

Pokud se vám na kůži tyto červené tečky objeví, buďte si jisti, že nejste jediní. Objevují se stále u většího procenta populace. Ramón Grimalt z univerzity v Barceloně to vysvětluje hned několika důvody. První je ten, že se s věkem mění kvalita kůže a vlivem toho, že na ni působí slunce a další vlivy může docházet k různým defektům, které způsobí právě vznik těchto teček. Dále uvádí i to, že v některých případech může hrát roli i dědičnost. Pokud mají tato znaménka vaši rodiče, je zde velká pravděpodobnost toho, že se dříve nebo později objeví i u vás.

Doporučujeme zamířit k lékaři

Dejte na obecné rady odborníků. Pokud se vám na kůži vytvoří něco, co zde nebylo a co zde logicky nemá být, je na místě navštívit lékaře. Plně stačí zamířit k tomu obvodnímu, která provede prvotní kontrolu a poté vás pošle ke specialistovi. Ten následně provede vyšetření a zjistí, co jsou červené tečky zač. Může se jednat jak o důsledky různých defektů a změn stavu kůže, tak se může jednat třeba i o drobné nádory. Ty ve většině případů nemusí být karcinogenní, ale přesto je na místě obezřetnost a také prevence.

I proto většina specialistů doporučí jejich odstranění. Zde hraje vliv to, jak brzy k lékaři přijdete. Vše se dá léčit léky na bázi různých krémů a mastí. V pokročilejším stádiu už není jiná možnost, než chirurgický zákrok. Ten je podobný tomu, když si necháváte odstranit klasická mateřská znaménka. Jde tedy o zákrok celkem rychlý a hlavně ambulantní.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]