S miminkem k moři? Co vše s sebou?

Fotografie: Pixabay

Narodilo se vám miminko a vy si nejste jisti, zda s ním k moři vycestovat a nebo to raději nechat na příští rok? Veřte nebo ne, dovolenou u moře si můžete užít na maximum i s vaším mrňouskem. Stačí jen vybrat vhodnou destinaci, řádně se připravit na cestu a vědět, co vše s sebou. 

Výběr vhodné destinace

Při výběru destinace myslete především na to, že děti v kojeneckém věku ještě nemají dokonale vyvinutou termoregulaci. Země s extrémně vysokými teplotami vzduchu tak pro ně nejsou tou nejlepší volbou. Pokud vyrážíte s miminkem k moři, nevolte ani hlavní sezonu, kdy bývají teploty nejvyšší. Dlouhé cesty ani změny klimatu malým dětem příliš neprospívají. 

Jedním z hlavních kritérií při výběru dovolenkové destinace by tak pro vás měla být i délka letu. Příjemně akceptovatelná doba je kolem 3 hodin. Lepší je proto zvolit země blízko České republiky. Za ideální prostředek k cestování s miminkem lze považovat auto. Je více než pravděpodobné, že většinu cesty děťátko prospí. Během jízdy nezapomeňte dělat pravidelné zastávky, během kterých dopřejte miminku jinou polohu než v autosedačce. Cestování autobusem s malými dětmi se na delší trasy vůbec nedoporučuje.

Vhodný věk děťátka pro cestování

Vždy záleží na vašem životním stylu a povaze miminka. Ale raději příliš nespěchejte. Odborníci se shodují, že je lepší počkat alespoň do 3 měsíců věku děťátka. S malými dětmi volte raději pobytové zájezdy před poznávacími. Pendlování z místa na místo není pro vašeho mrňouse tím pravým ořechovým. Zamyslete se i nad délkou dovolené. Krátké dovolené totiž nejsou pro miminka příliš vhodná. V prvním roce života jsou děti velmi citlivé na jakékoliv změny režimu i prostředí. Vzhledem k aklimatizaci se doporučuje dovolená na minimálně deset dnů.

Bez dokladů a cestovního pojištění ani ránu

Pokud vyrážíte na dovolenou k moři, nezapomeňte na cestovní doklady. V příruční tašce by vám neměly chybět platné občanské průkazy nebo cestovní pasy. A ano. Také vaše miminko potřebuje vlastní pas nebo občanský průkaz. Pokud si plánujete u moře půjčit vůz, nezapomeňte přibalit také řidičský průkaz. K výše zmíněným dokladům přihoďte i kartičky zdravotních pojišťoven a zdravotní průkaz děťátka. 

Před cestou se zamyslete nad kvalitním cestovním pojištěním, které pokryje případné náklady při nemoci, úrazu nebo ztrátě zavazadel. Dvojnásob to platí v případě cestování s malými dětmi. Vašemu miminku zřiďte ideálně vlastní dětské životní pojištění. To bývá často daleko levnější než pro dospělé, jelikož pojišťovny mají vždy připravené speciální nabídky.

To nejdůležitější přijde do příručního zavazadla

Při cestování s miminkem se hodí mít vše potřebné na dosah ruky. Proto si všechny důležité věci uložte do příručního zavazadla, které budete po celou dobu cestu u sebe. Co by vám v příručním zavazadle nemělo chybět?

  • Láhev s vodou a případně i svačinu na zahnání hladu.
  • Přebalovací potřeby – plenky, vlhčené ubrousky i jednorázovou přebalovací podložku.
  • Náhradní dětské oblečení pro případ, že by se na letišti nebo během cesty stala nehoda.
  • Oblíbená hračka, s kterou se bude mrňous cítit v bezpečí. 
  • A také několik nových hraček, které ho zabaví během dlouhé chvilky.
  • Deku, s kterou ho můžete přikrýt nejen na cestě, ale i na hotelu.
  • Cestovní lékárnička, která bude obsahovat i léky proti nevolnosti.
  • V případě, že nekojíte, tak i vše potřebné pro výrobu umělého mléka nebo příkrmů během cesty.

Co by vám nemělo chybět v kufru?

Vaše výbava se bude lišit vždy v závislosti na věku miminka, vybrané destinaci, druhu ubytování, zvolené dopravě i vašich zvyklostech. Na samotný pobyt nezapomeňte zabalit dětskou kosmetiku a hygienické potřeby, které pravidelně používáte doma. Kosmetickou taštičku doplňte krémem na opalování s faktorem od 25 do 50. V zavazadle by vám neměly chybět jednorázové plenky a vlhčené ubrousky. Přibalte i několik látkových plen, které v případě potřeby můžete použít jako přikrývku. 

Do kufru nezapomeňte přidat lékárničku obsahující pravidelně užívané léky, léky na alergii, horečku, bolesti i nevolnost, gel po štípnutí hmyzem, dezinfekce, náplasti, obvazy a další základní potřeby. Těm nejmenším miminkům, která nejsou kojená, nezapomeňte zabalit vhodnou výživu a všechny potřeby pro krmení. Hodit se vám může i nočník nebo dětské prkénko, která z hygienických důvodů mnoho ubytovacích zařízení nepůjčuje. 

Na pláži oceníte malý nafukovací bazének nebo plážový stan, který zajistí příjemný stínu k odpočinku i na hraní. Přibalte také oblíbené hračky a hrací deku. Kromě osvědčených hraček přidejte i několik nových a neokoukaných. Během cest využijete také šátek nebo nosítko na nošení miminka. A pro ještě pohodovější večery si do kufru přihoďte chůvičku s nabíječkou.

Kolik a jaké dětské oblečení zabalit?

Množství oblečení k moři pro vašeho mrňouska závisí především na zvolené destinaci, délce dovolené i možnostech praní. V případě, že jedete pouze na týden a budete bydlet v apartmánu, který bude vybaven pračkou, postačí vám jen pár základních kousků. Pokud budete na dovolené déle a pračku mít po ruce nebudete, přibalte raději nějaké overaly a bodýčka navíc.

Na dovolenou k moři zabalte především letní oblečení do teplého počasí, jako jsou lehké overaly, body, tílka a trička s krátkým rukávem, kraťasy nebo šaty a sukně pro holčičky. Přihoďte i pár teplejších svršků na večer nebo do nepříznivého počasí. Chybět by vám neměly jedny otevřené a jedny zavřené botičky. Nezapomeňte na UV oblek, plenky do vody, pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. Hodit se vám bude i plážové pončo a boty do vody.

Také kočárek se vám bude hodit          

Velký kočárek nechte doma. Při výpravách k moři i při čekání na letišti daleko více oceníte golfky nebo sporťák. Nejlepší golfové kočárky na dovolenou jsou takové, které mají nízkou hmotnost, složíte je během pár sekund a nezaberou příliš velké množství místa. Na dovolené u moře oceníte i různé vychytávky a příslušenství, jako je například síťka proti hmyzu nebo sluneční clona.