Už v roce 2030 by měl každý členský stát EU naplnit směrnici Evropské komise a snížit plýtvání potravinami o 30 %. Cíl se zatím nedaří naplňovat.
V Evropské unii se příliš plýtvá jídlem. Evropská komise tak v nové směrnici uložila členským státům povinnost snížit do roku 2030 množství vyhozených potravin o 30 %. Stát tak nyní vymýšlí nejvhodnější strategii, jak tento cíl naplnit. Ve hře jsou také sankce, kdy by lidé platili vyšší poplatky za svoz odpadu podle toho, jak potravinami plýtvají.
Lidé by si mohli připlatit za svoz odpadu
Podle nového návrhu směrnice Evropské komise by měl každý členský stát do roku 2030 snížit množství potravinového odpadu o 30 %. V České republice přitom jídlem nejvíce plýtvají domácnosti. Jak uvádí Ministerstvo Zemědělství, v průměru skončí v popelnici 69,5 kg potravin na osobu za rok. Stát teď zvažuje, jak domácnosti přimět k většímu šetření.
Ministerstvo životního prostředí tak jako jednu z možností zvažuje zavedení sankcí. „Sankce by mohly souviset například se svozem odpadu. Mělo by jít o finanční záležitost, aby si lidé uvědomovali, že je vyhazování bude stát stále více peněz,“ cituje Aktuálně Jana Maršáka, ředitele odboru cirkulární ekonomiky a odpadů na ministerstvu životního prostředí.
Řidičům hrozí mastné pokuty za obutí zimních pneumatik. Nedodržení těchto pravidel může stát tisícové částky
Vzdělávání a pozitivní motivace jsou lepší volbou
Ministr životního prostředí Petr Hladík by však preferoval spíše vzdělávání lidí v oblasti plýtvání potravinami. V tom mu dávají za pravdu i odborníci, kteří potvrzují, že negativní motivace sice funguje rychle, ale vytváří v lidech nechuť. Opatření také ztrácí na účinnosti ve chvíli, kdy se sankce uvolní. Podle výzkumů odborníků se jako nejlepší způsob, jak snížit plýtvání potravinami, jeví vzdělávání.
Pokud by se měla jako motivace zapojit finanční stránka, účinnější je pozitivní motivace. Tedy naopak cenu svozu odpadu snižovat podle toho, jak lidé třídí a kolik potravin vyhazují. Už teď je jasné, že pokud má být nová směrnice naplněna, bude se muset zapojit ministerstvo, univerzity i obchodní řetězce, tak aby se našlo nejracionálnější řešení. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali, že se Evropská komise chystá zakázat oblíbené potraviny. Na této příchuti už si nepochutnáte.
Napište komentář