Změny v zákoně o silničním provozu 2024. Většina řidičů je nezná a koledují si tak o problémy

Fotografie: Depositphotos

Novela zákona o silničním provozu přináší několik změn, které by si řidiči měli nastudovat. Týkají se třeba řidičských a technických průkazů či nákupu dálniční známky.

Rok 2024 s sebou přináší spoustu změn, které by si měl každý občan České republiky osvojit. Jak už to tak se změnami obecně bývá, některé můžete považovat za lepší, jiné za horší, to už posuďte sami. Nicméně neznalost zákona neomlouvá, proto je dobré nastudovat si, jaké novinky nás v roce 2024 čekají. Jste-li aktivními řidiči, jistě vás bude zajímat novela zákona o silničním provozu.

Řidičský průkaz můžete nechat doma

Znáte ty situace, kdy pospícháte a peněženku nebo pouzdro s doklady necháte doma. Vesele si jedete do práce a najednou vás zastaví policejní hlídka a běžně po vás žádá předložení občanského a řidičského průkazu. Nyní už se nemusíte bát, když doklady zapomenete doma. Řidičský průkaz při cestách po ČR u sebe mít nemusíte, důležité však je, aby byl platný.

Místo dvou technických průkazů stačí jeden

Stejně tak budete používat místo dvou technických průkazů jen jeden. Nemusíte na úřad speciálně pro jeho výměnu. Jakmile budete požadovat nějakou změnu, vše se vyřídí při jednom. Zbytek informací bude přístupný elektronicky. V novém dokladu budou pouze základní potřebné informace, jak je uvedeno na webových stránkách Ministerstva dopravy ČR.

žena za volantem
Fotografie: Freepik

Nákup dálniční známky

Začátkem března se mění také cena a doba platnosti dálničních známek. V tomto případě pro vás máme dobré i špatné zprávy. Tou horší je samozřejmě zvýšení ceny. Cena dálniční známky platné na jeden rok stoupne na 2 300 korun, ovšem dobrou zprávou je pokles cen dálničních známek platných na 10 dní a jeden měsíc. V těchto případech zaplatíte 270 korun a 430 korun, jak uvádí web TipCars. Novinkou, kterou jistě ocení mnoho řidičů, je možnost zakoupení dálniční známky platné pouze na jeden jediný den.

Byt v panelovém domě

Daň z nemovitosti 2024: Stát si připravil překvapení ve formě navýšení až o 80 %

Změna v bodovém systému

Každý řidič má na svém kontě 12 bodů, o které může postupně přijít za několik vážných prohřešků. Odejmutí bodů se od roku 2024 zpřísňuje a každý řidič by na to měl být připraven. Až mínus 6 bodů můžete dosáhnout při výrazném překročení rychlosti, jízdě na červenou, porušení zákazu předjíždění, zákazu vjezdu na železniční přejezd a samozřejmě také za alkohol za volantem.

V tomto případě, pokud odmítnete dechovou zkoušku, můžete nově dostat pokutu až 75 tisíc korun, zákaz řízení až na 3 roky a přijdete o 6 bodů. Ohlídejte si také výměnu SPZ do 10. června 2024, jak jsme již psali na SvětěKreativity.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]