Internet pobouřily fotografie opuštěných kočárků na mrazu. Vysvětlení matek rozdělilo společnost

Fotografie: Depositphotos

Co by se lidem ze zemí s mírnějším podnebím zdálo trochu divné, je v severských zemích naprosto běžným jevem. Děti se na mrazu lépe vyspí a posílí si imunitu.

Praxe, která je v severských zemích poměrně běžná, vzbuzuje u lidí z jiných národů pochybnosti i zvědavost. Jeden muž natočil, jak vypadá běžné ráno v Norsku. Na ulici stojí zaparkovaná spousta kočárků se spícími dětmi, které nikdo nehlídá. Rodiče si zatím odběhnou na nákup nebo posedí v blízké kavárně. Některé lidi tato praxe udivuje, ale najdou se i tací, kteří by se sem hned přestěhovali.

Řady kočárků a široko daleko žádný rodič

V severských zemích se skutečně jedná o běžnou praxi, která se doposud nijak neřešila. Téma však začalo rezonovat na internetu poté, co podle deníku Insider dánská hudebnice Amalie Bruun zveřejnila na Instagramu fotku, na níž se svým čtyřměsíčním synem Ottou prozkoumává jejich zahradu. K příspěvku napsala, že její syn spí většinu času venku, přestože právě panuje mrazivé období.

Další důkaz, že v severských zemích to mají trochu jinak, přišel také z Norska, kde Olly Bowman natočil zaparkované kočárky, které nikdo nehlídá. Tyto záběry rozpoutaly diskuzi nejen o spaní v mrazu, ale také o důvěře, kdy se norští rodiče nebojí, že by jim jejich miminko někdo odnesl. „Děti, které nechávají maminky bez dozoru venku. A v Americe se bojíme poslat je do školy v jakémkoli věku. Já a moje dítě se stěhujeme do Norska. Vypadá to jako místo, kde se lidé starají o své věci,“ uvedla podle webu Scoop jedna z komentujících.

Otužování se prokázalo jako prospěšné pro zdraví

Spaní venku i v mrazivém počasí je v těchto severských zemích doporučováno i lékaři nebo porodními sestrami. Mohou takto spávat již od dvou týdnů věku. Pochopitelně přiměřeně oblečené. Prokázalo se, že spánek na čerstvém vzduchu je delší a kvalitnější. Děti jsou také méně náchylné k virovým onemocněním. A netýká se to jen miminek, i děti ve školkách často spí venku při odpoledním klidu.

V ruských školkách zase není úplně ojedinělé, že se děti vyženou jen ve spodním prádle na zasněžený dvůr a tady je učitelky polévají ledovou vodou. Nejde však o týrání dětí. Všichni tu pevně věří, že takové otužování dětem jenom prospívá a činí je odolnějšími vůči řadě nemocí. Nechali byste také své děti takto otužovat, nebo to vidíte spíše jako hazard se zdravím?

Z mateřské školky unikla znepokojivá fotografie, která pobouřila polovinu internetu

Zdá se, že léty prověřená praxe dětem minimálně nijak neškodí. Nicméně pozitivní vliv otužování na tělesné zdraví byl prokázán už i celou řadou studií. Začátečníkům se však doporučuje začínat s otužováním pozvolna, krátkými ledovými sprchami. Na SvětěKreativity se můžete také podívat na běžnou praxi v jedné z kanadských školek. Děti tu spokojeně spinkají na zasněženém dvoře.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]