Uniklé fotografie z mateřské školky spustily vlnu kritiky. Rodiče se ptají, kdo tohle dopustil

Fotografie: Juandev / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jedni tuto praxi vítají, pro jiné je šokující a hodna zavržení. V této mateřské školce tráví děti polední klid venku. Spí tu, i když mrzne a padá sníh.

Na internetu se objevila fotografie, která podle serveru Webniusy mnohé šokovala. Spící děti na zasněženém dvoře jsou pro většinu lidí opravdu zvláštní podívanou. Zatímco jedna skupina lidí tomuto přístupu tleská, ta druhá je pohoršená a mluví o hazardu se zdravím. Co vás k tomu napadá? Je to zdravé, nebo by podle vás děti v mrazu neměly být příliš dlouho?

Děti spí v postýlkách na zasněženém dvorku

Je třeba předeslat, že obyvatele severských zemí nemůže nic podobného překvapit. Lidé z Kanady, Norska nebo Švédska, jsou opravdu zvyklí na něco trochu jiného. Nejspíš je tak z míry nevyvedla fotografie, kterou zveřejnila jedna kanadská školka z Quebecu. Na ní je zachycen školní dvorek se čtyřmi dětskými postýlkami a v nich pod dekami spokojeně spinkají malé děti.

Dvorek je zasypaný sněhem a u popisku k fotce je uvedeno, že ten den se teplota pohybovala kolem bodu mrazu. Fotografie pochopitelně rozpoutala živou diskuzi a lidé se v ní rozdělili na dva tábory. Pro mě je to nemocné! Když je kolem nuly, vypněte doma topení, otevřete okno a uvidíte, jak je hezky,“ zněl jeden z ironických komentářů rodiče, který by rozhodně své dítě takovým podmínkám nevystavil. A co k tomu má druhá strana?

„V současné době většina mateřských škol ve Švédsku podporuje děti, aby si v poledne zdřímly venku, aby si posílily imunitu a lépe si odpočinuly. Ve většině předškolních zařízení ve Švédsku a Kanadě všechny děti do tří let spí venku. Pokud je velmi chladný den, kočárky jsou zakryty několika přikrývkami,“ uvádí web MamaPlus a popisuje, jak to běžně chodí v severně položených zemích.

I u nás jsou v oblibě lesní školky

I některé studie jasně potvrdily, že malé děti se mnohem kvalitněji vyspí venku v mrazu, než v přetopeném bytě. Jediné, co je potřeba dodržet, je dostatečně teplé oblečení. Děti venku spí až o hodinu déle a probouzí se mnohem odpočatější. Mnozí také argumentují posilováním imunity. Právě proto děti vystavují chladnému počasí záměrně, aby nebyly nemocné.

Dívka šikanovala spolužačky kvůli oblečení. Její matka pro ni měla geniální větu, která vše vyřešila

Někteří rodiče dávají spát děti ven i při -20 °C, ale za bezpečnou teplotu pro venkovní spánek je doporučováno maximálně -5 °C. U nás by něco takového nejspíš vůbec neprošlo, ale koncept lesních školek získává na popularitě i v ČR. Děti tak běžně tráví i  chladné, zimní dny se školkou venku a je celá řada rodičů, kteří si tento přístup pochvalují.

Je vidět, že lidé se umí přizpůsobit podmínkám, v nichž žijí. Navíc mají dlouhodobě vyzkoušené, že dětem takovýto venkovní spánek nemůže ublížit, pokud jsou samozřejmě dobře oblečené. S chladným počasím přichází vždy i sezóna nemocí. Pokud nejste příznivci otužování, můžete se podívat na jiné tipy, jak posílit v zimě imunitu, o kterých jsme nedávno na Světě Kreativity psali.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*