Matka natočila rozkošný okamžik, kdy teprve 8týdenní miminko řeklo „Miluji tě“ z plných plic

Fotografie: Depositphotos

Děti říkají první slova přibližně od 6 do 14 měsíců. Proto se mnoho rodičů snaží mít po ruce mobil, když jejich ratolesti dosáhnou tohoto věku. Chtějí mít jistotu, že to budou moci zaznamenat.

Mnoho rodičů doporučuje mluvit na své nejmenší děti často, aby pomohli jejich rozvoji. Je to velký rozdíl, když si s nimi sednete a popovídáte si, i když si nejste jisti, zda vám rozumějí. Všichni víme, že mozky dětí nedosahují takové složitosti jako mozky jejich rodičů. Proto miminka neumějí mluvit – jen vydávají zvuky, kterými reagují na dění kolem sebe. Ale i když jsou děti nevyvinuté, stále jsou to lidé. Novopečení rodiče mohou mít pocit jistoty, že jejich maličký rozumí tomu, co říkají, i když jim nedokáže odpovědět.

První jednoduchá slůvka

Jak děti rostou, vydávají spoustu komunikačních zvuků. Vrkají a žvatlají. Pláčou a piští. Proto je těžké určit jejich skutečné první slovo. Přibližně v 6 měsících začnou děti žvatlat způsobem, který se zvukově velmi podobá řeči. Některé děti jsou v tomto věku schopny záměrně mluvit. Dokážou skládat opravdu jednoduché slabiky, například „ba ba“, a požádat tak o láhev mléka. Některé děti v tomto věku umí říkat také „ma ma“ a „pa pa“.

Jako by říkala „Miluji tě“

V osmi týdnech by toto rozkošné miminko nemělo být ještě ani zdaleka schopné říct své první slovo. Většina dětí začíná mluvit kolem 12. měsíce, ale někdy to může být i později. Jedna maminka se rozhodla sdílet video, na kterém její osmitýdenní dcera říká svá první slova. Není to slovo „mám“, „táta“, ani „papa“, ale dokonce celá věta.

Její rodiče odvedli skvělou práci při zachycení tohoto okamžiku na kameru. Holčička má na sobě bílé tričko se spoustou srdíček a růžový bryndák. Upřímně, vypadá velmi rozkošně. Mluvili o Vánocích. Maminka se jí ptala, jestli se měla skvěle a jestli mohla dostat všechno, co si přála. I když dítě ještě neumí komunikovat, je vidět, že je schopné mamince rozumět a chápat, co říká.

Fotografie: Pixabay

Maminka řekla: „Jsem ráda, že ses bavila. Jsem ráda, že ses dobře bavila.” Dítě sice neodpovědělo, ale předvedlo velmi krásný úsměv. Matka dále pokračovala: „Maminka tě miluje. Miluju tě,” a dítě řeklo: „Miluji tě”. Lidé na internetu, kteří video viděli, se rozhodli ho okomentovat a vysvětlit, co skutečně slyší. Jsou tací, kteří s matkou souhlasí, a ti, kteří naopak nedokážou pochopit ta tři malá slova lásky, která z jejích úst zazněla. Naopak, mnohým se zdá, že jen mumlá.

Video, které bylo umístěno na kanál YouTube rozhodně nezůstalo bez povšimnutí, protože bylo zhlédnuto již více než 53 milionkrát. Holčička před kamerou je prostě rozkošná, ale myslíte si, že už mamince řekla Miluji tě, nebo se snažila říct nějaká jiná slova, možná aniž by na něco konkrétního myslela?

Mluvte na své děti

Věřte tomu nebo ne, ale mluvení na dítě ho také povzbuzuje k mluvení. Pomáhá také dívat se dítěti do očí a hodně se na něj usmívat. Kromě toho se uvádí, že hra dává rodičům spoustu příležitostí, jak povzbudit své dítě k mluvení. Čím více si budete hrát a mluvit, tím více slov bude vaše dítě schopno slyšet. V konečném důsledku to pomáhá rozvíjet mozek a mluvení vašeho dítěte.

Kromě hraní můžete na své dítě mluvit také při plnění domácích úkolů. Dělejte to při mytí nádobí, vysávání koberce nebo při uspořádávání jeho hraček. A pokud vaše dítě začne žvatlat, pochvalte ho. Nezáleží na tom, jestli umí říct skutečné slovo, nebo ne. Jen oceňte snahu vašeho dítěte mluvit. Je to pro něj velká pomoc.

Zdroj: Mammastobene

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]