Farmář se vyděsil, když ve výběhu viděl nehybně ležícího koně. Když však přišel blíž, okamžitě se začal smát

Fotografie: Depositphotos

Farmář se podělil o video svých koní, které našel ráno ležící na pastvině. Koně byly na neobvyklém místě a jeden z nich ležel a spokojeně pochrupoval.

Co tito koně v noci dělali se majitel asi nikdy nedozví. Faktem je, že když se ráno vydal na obhlídku zvířat, viděl, že koně nejsou na jejich obvyklém místě. Vydal se je tedy hledat na pastvinu. Jeden z koní ležel bez hnutí na zemi a druhý, kousek vedle klečel na všech čtyřech. Když přišel blíž, došlo mu, co se tady děje.

Farmáři se naskytl neobvyklý pohled

Zatímco celá farma už byla na nohách, zdálo se že tito dva koníci měli divokou noc. Jednoho totiž spánek přemohl natolik, že se svalil do trávy a spokojeně chrápal. Druhý kůň se v poloze na všech čtyřech snaží s přicházejícím spánkem bojovat, ale také se mu to moc nedaří. Video spících koní už shlédli tisíce lidí a připojili k němu pobavené komentáře.

I když farmář nezačal hned panikařit a nejspíš tušil, že koně jenom spí, i pro něj to byla nezvyklá situace. Koňský spánek je totiž velmi zajímavý. Většinu života totiž koně spí ve stoje. Zatímco člověk, pokud usne ve stoje, jednoduše spadne na zem. Při přechodu do spánku nám začne vypínat svalový aparát, a tak nejsme schopni udržet tělo ve vzpřímené poloze. Koně jsou však ke spaní ve stoje vybaveni od přírody.

Jejich tělo jim umožňuje spát ve stoje

Přestože řada koní je nyní chována v bezpečném prostředí na statcích a farmách, v jejich žilách stále koluje informace, že jsou to lovná zvířata. Instinkt, kdy musíte být připraven na útěk před šelmou, se koňům nevypíná ani, když stráví celý život mimo toto ohrožení. Aby tak neztrácely drahocenné sekundy vstáváním z lehu, tak využívají tzv. statický aparát, aby mohly spát ve stoje.

Fotografie: Freepik

Jejich klouby na nohách se „uzamknou“ a tak se nemohou během spánku podlomit. Váhu přenesou na přední nohy a jednu zadní nohu mají pokrčenou a opírají se o zem špičkou kopyta. Svaly na těle tak mohou bezpečně uvolnit, protože jsou díky tomuto sytému stabilní a mohou si v této poloze dostatečně odpočinout. Přesto se nejedná o hluboký spánek.

Koně nejsou velcí spáči

A ten koně občas potřebují. Aby se mohli skutečně pořádně vyspat, potřebují si k tomu lehnout. Pak jsou schopni přejít i do REM fáze, kdy se jim mohou zdát i sny. Zatímco my lidé bychom bez hlubokého spánku dlouho nepřežili, koně zdaleka tak velcí spáči nejsou. V průměru podřimují denně asi tři hodiny a hlubokému spánku se oddávají jen jednou za pár dní či týdnů. Jejich potřeba spánku se však mění i v závislosti na věku, ročním období, počasí nebo prostředí, ve kterém se nachází.

Z výzkumů vyplývá, že kůň se nejlépe vyspí venku, ve skupině ostatních koní. Zatímco nám připadá stáj jako bezpečné útočiště, koně považují za bezpečnější otevřený prostor, kde mají větší přehled o případném nebezpečí. Pak stačí, aby jeden kůň ze stáda zůstal na hlídce a zbytek koní si spokojeně lehne a usne nerušeným hlubokým spánkem. Někdy mohou zaujmout opravdu krkolomné polohy se zvrácenou hlavou a jak se můžete přesvědčit ve videu, chrápání jim jde také velmi dobře.

Zdroj: Humorbibeln

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*