Vzácný syndrom chlapci pomáhá navázat hluboké spojení se zvířaty. Jeho setkání s koněm potvrzuje výzkumy

Fotografie: vastateparksstaff / Creative Commons / Attribution 2.0

Hoch, který je zachycen na videu s koněm, trpí vzácným onemocněním, jež se jmenuje Williamsův syndrom. Jeho maminka na kameru dokázala zachytit jeho jedinečnou interakci s koněm.

Williamsův syndrom je geneticky podmíněná choroba, která má vliv na fyzický, psychický i mentální vývoj člověka. Lidé s tímto onemocněním se dají poznat na první pohled, jejich čelo je velmi široké a mají krátký nos a plné rty. Toto onemocnění doprovází také mentální postižení a problémy se základními aktivitami, jako je třeba malování nebo orientace v prostoru.

Nemoc u něj způsobuje pochopení pro jiné živočišné druhy

Lidé s tímto onemocněním jsou velmi společenští, rádi komunikují s ostatními a nedělá jim problémy interakce s cizími lidmi. I chlapec na videu je dle své maminky velmi vřelý a milující. Jeho matka se celý život věnovala práci kolem koní, proto není divu, že i on se kolem nich od mala pohyboval. Nikdy k nim ale neměl přímý přístup.

To se však jednoho dne rozhodla změnit a první seznámení svého syna s koněm zachytila na kameru. A dobře udělala, protože to, co natočila, doslova bere dech. Neobvyklé zde totiž není chování chlapce, ale naopak chování koně, který vycítí, že chlapec není zcela v pořádku a potřebuje speciální přístup.

14 vlčáků se řítilo na 5letou holčičku: Všem přítomným zatrnulo. Situace ze začátku nevypadala vůbec dobře

Jedinečné napojení zvířete a člověka

Na koni je na první pohled vidět, že není ve své kůži. Je si nejistý tím, jak se má v přítomnosti chlapce pohybovat, a dokonce to vypadá tak, že se bojí pohnout, aby mu neublížil. Chlapec je zpočátku z interakce také vyděšen a před koněm ustupuje. To se ale po chvíli změní a oba dva se k sobě postupně přibližují.

I přes to, že chlapec se v přítomnosti koně nechová jako obvyklé dítě, jeho tělo se totiž pohybuje jinak než u zdravého dítěte, kůň trpělivě stojí a nenechá se nekoordinovanými pohyby chlapce vyděsit. Po čase ho chlapec začne hladit, a dokonce i objímat. Celé video je doplněno o dojemnou hudbu, která situaci dodává jedinečný efekt.

Zdroj: Podaj

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]