Ruší vás ze spánku postel, která vrže? Máme pro vás tipy, jak to napravit

Vrzající postel není nic příjemného a ne nadarmo se také stala předmětem mnoha vtipů. Spát na takové posteli však vtipné není, je to utrpení, protože se s každým pohybem a otočením se na druhý bok člověk vzbudí. Klidný a nerušený spánek je pro zdraví člověka klíčový. V opačném případě si nemůžeme pořádně odpočinout a probouzíme se unavení, podráždění a bez nálady.

Důvodem vrzavých zvuků může být nekvalitní materiál či stáří postele anebo roštu. Stejně tak může jít pouze o přílišné namáhání materiálu (zvlášť pokud máte nějaké to kilo navíc). Naštěstí existuje řešení, jak to napravit.

Najděte příčinu

Chcete-li pracovat na odstranění vrzání, které vás budí, je nutné nejdříve zjistit, odkud přesně zvuk vychází. Udělejte si tedy odpoledně čas (třeba o víkendu) lehněte si do postele a přirozeně se pohybujte. Pomalu, nenásilně, nemrskejte sebou jako ryba na suchu a poslouchejte, odkud přesně zvuk pochází. Poté sundejte z postele matraci a opět pohněte z postelí a detekujte místo, možná budete muset sundat i rošt. Je důležité zjistit, zda vrže postel nebo to způsobuje rošt. Vrzání může pocházet i z více míst.

Utahujte

Častou příčinou neblahých zvuků bývají nedotažené nebo špatně promazané rohové spoje. Povolte je tedy, promažte a následně dobře utáhněte. K promazání použijte olej ve spreji, vazelínu či tvrdé mýdlo nebo obyčejnou svíčku.

Rošt

Vrzání může způsobovat rošt, který se pohybuje po postelovém rámu. Promažte tedy veškeré styčné plochy, které by mohly souviset s vrzáním. Nezapomeňte ani na podpěry bočnic a středové výztuhy. Nicméně nejde o trvalé řešení, postup budete muset po nějaké době opakovat. Tak či onak důkladné promazání vám na nějakou dobu zajistí klidný spánek.

Ty nejlevnější rošty bývají problémem nejčastěji. Spojeny jsou jen textilním páskem a neustále se pohybují po rámu. Právě tomu musíte zabránit. Máte na výběr: můžete je přivrtat k rámu anebo oblepit jejich konce kobercovou páskou anebo podložit nějakou textilií.

Obrázek: carpenterdubai