Tyto královny nesmí chybět na žádném parapetu. Jsou to jedny z nejvděčnějších rostlin, co se týče poměru péče a krásy, kterou nás později odmění.
Muškáty jsou oblíbené kvetoucí rostliny známé pro své krásné a bohaté květy. Díky své přizpůsobivosti a nízkým nárokům na péči jsou okrasou zahrad po celém světě. Pokud si chcete užívat bohaté násady květů, zajistěte muškátům tyto jednoduché podmínky a podpořte je domácím hnojivem, které rozkvete i muškáty, jimž se dříve nedařilo. S minimální péčí se vám muškáty odvděčí skutečnou krásou a budou vás svými květy těšit po celou sezónu.
Vyberte si správnou odrůdu pelargonie
Existuje mnoho druhů muškátů, takže začněte výběrem správné odrůdy, která bude vyhovovat vašim potřebám. U nás se nejčastěji na okenních parapetech setkáváme buď se vzpřímenými muškáty zonale, nebo s muškáty převislými. Muškáty zonale můžeme zasadit i na okraje záhonů, zatímco muškáty převislé jsou ideální do závěsných košů nebo truhlíků na parapet. Pořídit si však můžete i muškáty vonné, které existují v mnoha vůních, barvách i tvarech. A tak vás kromě záplavy květů potěší i smyslnými ovocnými vůněmi.
Výsadba muškátů
Muškáty potřebují dobře propustnou půdu a alespoň šest hodin slunečního světla denně. Nejlepší je dopřát rostlinám speciální substrát pro muškáty a kvetoucí rostliny, jenž obsahuje vše, co rostlina potřebuje. Muškáty ideálně sázejte do samozavlažovacích truhlíků nebo takových, které mají zajištěný odtok a dobrou drenáž. Muškáty potřebují pravidelnou zálivku, ale v přemokřené půdě začnou uhnívat a strádat. Drenáž je tedy nezbytnou podmínkou pro to, aby se jim dobře dařilo.
Pravidelná péče a hnojení
Půdu udržujte trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Muškáty preferují mírně suché podmínky, takže mezi zálivkami nechte horní centimetr půdy vyschnout. Aplikujte vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo každé 1–2 týdny během vegetačního období. To podpoří bujný růst a bohaté kvetení. Odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili násadu těch nových a zabránili rostlině vkládat zbytečnou energii do tvorby semen.
Domácí hnojiva
Vyrobit si můžete také vlastní domácí hnojivo z droždí, po kterém budou muškáty kvést jako divé. Do třílitrové láhve nalijte 2,7 litru čisté odstáté vody, 100 g kvalitního čerstvého droždí a půl šálku cukru. Droždí je lepší nejprve promíchat s vodou v menší misce a poté nalít do velké nádoby. Nyní vše promíchejte, otvor nádoby zakryjte plátýnkem nebo gázou a nechte proběhnout fermentační proces 24–48 hodin. Poté směs přeceďte přes plátýnko a hnojivo je hotové. Nezapomeňte ho však ředit 1 : 10 s vodou. Do 10l konve dejte 1 l hnojiva, promíchejte a rostliny takto můžete zalévat každé dva týdny.
Přezimování muškátů
U nás muškáty mrazivé zimy nepřežijí. Pokud máte vhodný prostor pro jejich zimování, určitě se to vyplatí. Ušetříte za nákup nových rostlin, a navíc starší muškáty jsou rok od roku bujnější, vzrostlejší a krásně kvetou. Před prvním mrazem rostliny přesaďte do květináčů nebo truhlíků. Nepotřebují tolik místa jako v sezóně, a můžete jich tak dát do jedné nádoby více. Umístěte květináče na světlé, ale chladné místo a během zimních měsíců je zalévejte jen velmi střídmě. Příští jaro je zasaďte do truhlíků jako obvykle a nejpozději v půli května je přemístěte ven.
Zdroj: Almanac, GardeningKnowHow
Napište komentář