Vešel na půdu a ztuhnul. Nic podobného za 25 let své praxe neviděl

Fotografie: Sridhar Rao / Creative Commons / Attribution 2.0

Tento muž se věnuje likvidaci škůdců přes 25 let. Hnízdo, k němuž byl nedávno přizván, však bylo největší, které kdy viděl. Mohlo v něm být až 100 000 vos.

Muž se živí jako likvidátor všech škůdců. Pomáhá lidem všude tam, kde se přemnoží hlodavci, holubi či mravenci a likviduje také vosí a sršní hnízda. Této práci se věnuje přes 25 let a viděl tak už ledacos. Co ho však čekalo na této půdě, by si nedokázal představit ani ve snu. Tak obrovské vosí hnízdo je skutečnou raritou a fotografie s jeho úlovkem tak obletěly internet.

Menší hnízda o velikosti fotbalového míče

Když ho zákazník zavolal, aby zkontroloval jeho půdu, ze které létaly vosy, ještě nevěděl, co za objev ho čeká. Obrovské vosí hnízdo mělo metr na výšku a obvod přes 180 cm. Odhadoval, že v takovém hnízdě může žít 75–100 tisíc vos. Na půdě byla další dvě vosí hnízda větší než fotbalový míč. V porovnání s tímto gigantem však byla maličká a měl co dělat, aby ho protáhl poklopem, jenž vede na půdu.

Fotografie: Freepik

Velmi vzácná jsou už ta hnízda, které jsou ve velikosti fotbalového míče, toto je tedy opravdový unikát. Než likvidátor mohl hnízdo z půdy vynést, musel ho pečlivě chemicky ošetřit, aby všechny vosy zlikvidoval. Uvedl, že mu z tohoto nálezu běhal mráz po zádech, přestože je na vosy zvyklý a jeho koníčkem je včelaření. Časem se však u něj kvůli častým bodnutím vyvinula alergie, a proto musí být při likvidaci hnízd velmi opatrný.

Vosy jsou pro zahradu užitečné

Vzhledem k tomu, že vosy si každou sezónu staví nová hnízda, musely toto hnízdo vytvořit za jeden rok. Jako jediná přezimuje oplodněná královna, která začátkem jara vybere nové místo, kde se začne stavět. Nejprve vytvoří několik prvních buněk, do nichž naklade vajíčka. Tyto první dělnice pak přeberou veškerou péči o hnízdo a královna se věnuje už pouze kladení vajíček. Tak se během sezóny zvyšuje počet vos v hnízdě a úměrně tomu se zvětšuje i jeho velikost.

Vosy ho tvoří ze starého shnilého dřeva, které slepují slinami. Hnízdo je tak de facto ze dřeva, ale spíše připomíná papírovou hmotu. Je lehké a křehké. Mnohem častěji si však vosy dělají hnízda v zemi. Přestože mohou být otravné a někdy i životu nebezpečné, likvidace hnízd by se měla vždy uvážit. Vosy jsou nedílnou součástí fungujícího ekosystému. Jsou to opylovači, ale také likvidují některé škůdce. Mít pár vos na zahradě je tedy určitě prospěšné.

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*