V pouhých osmi letech zemřela dívenka po svatební noci se 40letým manželem. Tato děsivá smrt se odehrála v Jemenu. Příběh oběti nucených sňatků znovu upozorňuje na tuto děsivou praxi a případ opět vyvolal celosvětové pobouření.
Vykrvácela následkem brutálních zranění
Tato aféra, která otřásla Jemenem, se zvláště dotkla Arwy Othmanové, obhájkyně lidských práv, která poprvé vrhla světlo na případ manželství Rawany, osmileté dívky provdané za 40letého muže. V den svatební noci zemřela na vnitřní krvácení. Aktivistka tvrdí, že po sexu se svým mnohonásobně starším manželem utrpěla smrtelná zranění.
Podle lékařské zprávy měla prasklou dělohu a následné krvácení způsobilo její smrt. Dívka byla převezena na kliniku, ale nebylo možné ji zachránit. Podle obhájkyně lidských práv úřady proti rodině dívky ani jejímu manželovi nezasáhly.
Krvavý byznys
Zatímco úředník městské bezpečnosti popřel, že se tento případ vůbec odehrál, několik obyvatel městečka Meedi prozradilo, že se kmenoví vůdci pokusili tuto zprávu ututlat. To ale neodradilo místního novináře, aby příběh vyprávěl a upozornil tak na děsivé praktiky, které se i v této době odehrávají.
Bohužel se určitě nejedná o ojedinělý případ. V Jemenu je poměrně běžné, že se dívky vdávají již v takto nízkém věku. Důvodů je hned několik. Rodiny tak ušetří na nákladech za výchovu dalšího dítěte, které zatím není nijak ekonomicky činné, a také dostanou často velmi velké věno, které dokáže celou rodinu uživit na několik dalších měsíců či let.
14 % jemenských dívek se vdalo před dosažením věku 15 let
Nevládní organizace Human Rights Watch v roce 2011 vyzvala zemi, aby zakázala manželství dívek mladších 18 let, přičemž varovala, že tento jev je připravuje o vzdělání a ohrožuje jejich zdraví. Podle HRW je 14 % jemenských dívek provdáno před dosažením věku 15 let a 52 % je vdaných před dosažením věku 18 let. Mnoho z nich nikdy nebylo ve škole.
Jaké jsou důsledky nucených nebo předčasných sňatků?
Smrt osmileté dívky je pouze špičkou ledovce. I když nedojde k takové tragédii, přesto je život takto provdaných dívek zcela tristní. Nemají žádné vzdělání, často otročí pod nadvládou svých manželů a musí trpět jejich násilné praktiky, zcela se jim podřizovat a splnit každé jejich přání. Zcela běžné je násilí a sexuální zneužívání ze strany manžela, ale také další zdravotní rizika, jako jsou komplikace související s časným těhotenstvím.
Velmi vysoké je také riziko nákazy virem HIV a jiných sexuálně přenosných infekcí. Ukončení školní docházky je také velmi důležitým důsledkem časných manželství. Tyto ženy vůbec nic netuší o svých možnostech a právech a jsou vláčeny okolnostmi, které jim nikdy nedovolí činit vlastní rozhodnutí o svém životě. Mezinárodní ochránci lidských práv usilují o změnu, která by těmto dívkám dala šanci na skutečný život.
Zdroj: TheGurdian