Slepý muž poprvé vidí svou ženu a syna: Má k tomu jen tři slova

slepecká hůl
Fotografie: Freepik

Vzácná oční vada mu znemožňuje vidět detaily. Když se jeho manželka dívala na jednu televizní show, okamžitě věděla, co musí udělat. Muž dostal šanci vidět tváře svých milovaných.

Stargardtova nemoc je vzácná genetická oční vada, kdy postižený nevidí objekty v centrálním zorném poli. Nejde o úplnou slepotu, ale i přes to tato vada způsobuje velké potíže v každodenním životě. V posledních letech jdou však vývoj a technologie kupředu mílovými kroky, a tak i pro pacienty s tímto onemocněním svitla trocha naděje. Konečně mohou alespoň na chvíli vidět to, co vidí zdraví lidé.

Málem se kvůli jeho vadě nedali dohromady

Gene Purdie žije se svojí rodinou v americkém Coloradu. Na první pohled vypadají jako šťastná spokojená a zdravá rodina. Gene však už od dětství trpí vzácnou oční vadou, která ho v jeho životě v mnoha ohledech limituje. Dokonce kvůli ní málem přišel o svoji budoucí ženu, když jí nezamával na pozdrav. Tehdy ještě netušila, že Gene má postižení zraku, a byla přesvědčená, že o ni nemá zájem. Naštěstí se vše vysvětlilo a z mladého páru se brzy stali manželé a později i rodiče roztomilého syna.

Přestože ho porucha zraku hodně ovlivňuje, nikdy se nevzdal žití běžného života. Gene miluje vaření. I přes to, že je pro něj nesmírně těžké přečíst recept v knize, snaží se, jak může. Když přiblíží oči na pár centimetrů ke stránce, je schopný jednotlivá písmena vidět. To však neplatí o tvářích, které má ve svém zorném poli úplně rozmazané. Jak jeho žena a syn vypadají, tak neměl nejmenší tušení.

Jeho žena napsala dopis do televize

Když se jeho žena Joy jednoho dne dívala na populární televizní show, viděla zde ženu, která měla stejnou vadu jako její muž. V pořadu jí nasadili speciální brýle, jež v sobě mají zabudovanou kameru. Ta snímá vše, co je před ní, a kamerový záznam se pak převede pomocí počítače na obraz s vysokým rozlišením. Lidé se zrakovými vadami tak mohou mnohem lépe vidět všechny detaily objektů, na které se dívají.

Joy byla úplně nadšená, že by Gene mohl vidět jejich tváře. Rozhodla se tedy do pořadu napsat a poprosila je, jestli by speciální brýle nemohl vyzkoušet i její manžel. Jaké bylo její překvapení, když jí z televize odpověděli a opravdu je pozvali do jejich show. Oba byli velmi nervózní, zároveň se však na výjimečný okamžik nesmírně těšili. Ocitli se tak ve studiu, ve kterém bylo i publikum.

Brýle jsou na trhu k dostání, ale jsou velmi drahé

Když Geneovi nasadili brýle a on se začal rozhlížet, všichni čekali, co uvidí. Pak se podíval na svou manželku a dojatě řekl: „Je tak krásná.“ Joy se rozplakala a s ní i mnoho lidí v publiku. Byl to opravdu dojemný okamžik. Vše vyvrcholilo příchodem jeho rodičů, které také nikdy předtím pořádně neviděl. Mohl tak spatřit i tváře své maminky a tatínka. To, že byl nadšený i ze svého roztomilého synka, už ani není třeba dodávat.

Tyto brýle jsou tak revolučním nástrojem pro lidi i s mnoha jinými očními vadami. Jediná nevýhoda je jejich vysoká cena. V současnosti se náklady na pořízení těchto brýlí pohybují kolem čtvrt milionu korun. Náklady však časem klesají a některé americké pojišťovny jsou ochotné na pořízení těchto brýlí alespoň částečné přispívat. Zdá se tak, že jakmile se brýle stanou cenově dostupnější, výrazně se zlepší kvalita života lidí s těžkým zrakovým postižením.

Zdroj: Dagens

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*