Správné pěstování dobře známého fíkusu a jeho působení na lidskou psychiku a zdraví

Rostlina s názvem fíkus je velmi známá. Její původ sahá až do daleké Indie a Indonésie. Tato oblíbená pokojová rostlina pochází z čeledi morušovníkovitých. Druhů fíkusů je na světě celá řada, je jejich neuvěřitelných 800. Nenajdeme mezi nimi ale jen klasické pokojové rostliny, nýbrž i stromy, či keře. Rostlina obvykle dorůstá výšky asi 45 centimetrů, mohou ale nastat momenty, kdy doroste až přes dva metry.

Je totiž choulostivá na nedostatek světla, a právě v těchto případech pak bývá její výška nestandardní. Fíkus se může chlubit velkými elipsovitými listy tmavě zelené barvy a silným dřevitým stonkem.

Proč si pořídit fíkus?

Fíkus je stálozelená rostlina, která vás bude těšit svým vzhledem několik let. Rovněž jako ostatní zeleň příznivě působí na lidskou psychiku a zdraví. Dokonce kolem pěstování fíkusu kolují různé pověry, jaké to jsou?

  • fíkus přinese majiteli lásku a peníze
  • rodina, která fíkus zakoupí, bude mít v brzké době nového člena rodiny (narodí se miminko)

Jak se správně starat o fíkus?

Fíkus potřebuje stále místo, nemá rád přemisťování. Umístěte jej v bytě tam, kde bude mít dostatečný přísun světla. Ideální je ho postavit na parapet k oknu. Jestliže vám do interiéru svítí slunce napřímo, fíkusu to nemusí zcela vyhovovat. Fíkus je poměrně odolná pokojová rostlina, proto bez komplikací zvládne i zimní měsíce, snese teploty od 15 do 28 stupňů. Vyvarujte se však průvanu, který by rostlině neprospěl.

Čas od času je potřeba listy fíkusu otírat mokrým hadříkem. Ulpívající prach by mohl ucpat póry rostliny, a to jí nesvědčí. Dobré je fíkus občas i osprchovat. Pozor však na přebytečnou tekutinu v květináči. Před sprchou květináč přikryjte fólií, aby do něj nenatekla voda. Lepší variantou se jeví fíkus spíš kropit rozprašovačem.

Fíkus pravidelně hnojte a přesazujte dle potřeby

Fíkusu prospěje, když ho občas i pohnojíte speciálními přípravky, které jsou na tento druh rostlin určené. Hnojivo lze přidávat k rostlině v období jaro až podzim, průměrně jednou za měsíc, nebo dle potřeby.

V zimě fíkus nehnojte. Pakliže vám fíkus vyroste a nestačí mu již stávající květináč, je potřeba ho přesadit do většího. To proveďte tak, že z jeho kořenů odstraňte starý substrát a vložte do třetiny půdou naplněného nového květináče, k substrátu přihoďte i drenážní jíl, trochu malých kousků uhlí a zasypejte zeminou.

Následně rostlinu zalijte a dejte na původní místo. Když si nebudete vědět s fíkusem rady, poradí vám případně i v zahradnictví.

Pravidelná zálivka

Jako každá rostlina i fíkus potřebuje pravidelnou zálivku. Zalévat tuto pokojovou rostlinu je vhodné nejlépe dešťovou, nebo odstátou kohoutkovou vodou pokojové teploty. Vodu fíkusu dodávejte v momentu, kdy uvidíte v květináči suchý substrát. Pozor na přelití!

Fotografie: Freepik, Depositphotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]