Každé zboží má svého kupce a platí to i v případě starých televizí, které byly v posledních letech zcela vytlačeny moderními LCD televizory. Rozhodně je však nevyhazujte.
Co je pro někoho starý krám, jiný dokáže ocenit. Pokud máte doma ještě klasický starý CRT televizor, rozhodně jej nevyhazujte bez rozmyslu. Za některé staré televizory vám totiž lidé ještě rádi zaplatí. Sběratelé se poohlíží třeba po starých Teslách s rádiem. Jak uvádí deník Newly, vlna zájmu o staré televize se zvedá i mezi nadšenci do starých videoher.
Ještě před deseti lety byla v polovině domácností
První CRT televizor vznikl již v roce 1926 v Maďarsku. CRT televize vytváří obraz pomocí elektrického proudu. Uvnitř obrazovky je vakuum a na stínítku je vrstva luminoforu, na kterou dopadají elektrony. Výhodami CRT televizí jsou velké pozorovací úhly a příjemné podání barev. Nevýhodou je větší hmotnost televizí. Jak uvádí EkoNews, ještě v roce 2014 měla doma klasický CRT televizor více než polovina domácností. Dnes už jsou to jen nízká procenta.
Klasické televizní přijímače vytlačily z domácností moderní ploché LCD televizory s větší úhlopříčkou. To ale neznamená, že by o staré televizory už nebyl zájem. Pokud doma nějaký schováváte, před tím, než jej odnesete k likvidaci, zjistěte, zda vám za něj někdo ještě slušně nezaplatí. Za běžné staré televizory můžete utržit několik stovek. Existují však žádané rarity, jejichž ceny se šplhají i do desetitisíců.
Do oběhu unikla dvacetikoruna, která se prodává za statisíce Kč. Jedná se o chyboražbu
Sběratelé i nadšenci do videoher
O starý typ televizorů mají jednak zájem sběratelé. Staré Tesly, ideálně ještě i v kombinaci s rádiem, můžete prodat kolem 3 000 Kč. Ceny za klasický retro televizor Merkur se pak pohybují kolem 1 500 Kč. Televizor nemusí být nutně funkční, abyste ho mohli některému sběrateli nabídnout. Ale platí, že čím lepší stav, tím více peněz si můžete říct.
Ještě zajímavější částky pak můžete získat za televizory z 90. let. V závislosti na značce se ceny pohybují od několika set korun až k desetitisícům. Ptáte se, proč by si někdo pořizoval televizor z devadesátek, který má ještě daleko do starožitnosti? Je to především kvůli starým hrám, které se na tomto typu televizorů zobrazují mnohem lépe než na nových LCD displejích.
Proto také nejvíce peněz dostanete za herní monitory z 90. let. Pokud takový kousek vlastníte, porozhlédněte se na zahraničních prodejních serverech. Například herní monitor od Sony, vyrobený před rokem 2000, můžete prodat i za neuvěřitelných 30 000 Kč. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o nebývalém zájmu o VHS kazety s kreslenými pohádkami od Disney. Některé dnes prodáte i za statisíce.
Napište komentář