Ohřál si špagety v mikrovlnce a zemřel. V nemocnici už mu nemohli pomoct

Fotografie: JonhK/ Creative Commons / Public Domain

Teprve 20letý student se otrávil ohřátým jídlem. Později se dostal do nemocnice, kde zemřel. Lékař vysvětlil řetězovou reakci, která způsobila smrt.

Případ tohoto mladíka se zapsal i do lékařských učebnic. Otravy z jídla nejsou nic tak výjimečného a nejspíš už každý zažil nepříjemné chvilky poté, co snědl něco nedobrého. Většina těchto otrav však nekončí smrtí a do několika hodin, maximálně dnů, si tělo s otravou poradí. Tento student však udělal jednu osudovou chybu poté, co mu začalo být špatně.

Těstoviny byly dva dny v pokojové teplotě

Jay bydlel na kolejích a jídlo si připravoval sám vždy v neděli, a to na celý týden dopředu. Jeho nejčastějším obědem byly těstoviny smíchané s nějakou hotovou omáčkou, kterou koupil v obchodě. V osudný den si v mikrovlnné troubě ohřál porci špaget, jež byly pět dní staré. To však udělal již mnohokrát předtím a nikdy mu z toho nic nebylo. Nevěděl však, jak se později ukázalo, že krabička s jídlem ležela v pokojové teplotě celé dva dny.

Jeho spolubydlící si později vzpomněl, že ji viděl ležet zapomenutou na lince, a tak mu ji dal do lednice. Myslel si, že tam leží jen několik hodin, a dále se o to nezajímal. A zrovna tato krabička zůstala v lednici ještě tři další dny, než si ji Jay ohřál. Chuť mu sice připadala zvláštní, ale vzpomněl si, že zrovna kupoval omáčku s novou příchutí, kterou předtím ještě neměl. Po jídle si šel zasportovat, ale už za půl hodiny byl opět na pokoji kvůli silným bolestem břicha.

V nemocnici už mu nemohli pomoct

Přidalo se silné zvracení a průjem. Bylo mu velmi zle a věděl, že to musí být z těstovin, které před chvílí jedl. Myslel si, že se jeho stav za pár hodin zlepší. Rozhodl se jít do postele, předtím si však dal lék na žaludeční nevolnost. A to byla osudová chyba, kterou lékař později vysvětlil. K ránu ho spolubydlící našel na zemi v koupelně. Nereagoval a jeho bělmo bylo úplně žluté.

Okamžitě mu zavolal sanitku, v nemocnici však Jay za několik hodin zemřel. Selhala mu játra. Po pitvě se ukázalo, že se Jay otrávil bakterií Bacillus cereus. Ta je zodpovědná za mnoho otrav jídlem, způsobuje však většinou jen gastritidu. Jayovi by se tak nejspíš za pár hodin udělalo opět lépe, kdyby neužil žaludeční lék s obsahem kyseliny acetylsalicylové, tedy v podstatě aspirin.

Série nešťastných náhod ho připravila o život

Aspirin je známý tím, že u dětí může způsobit selhání jater, proto ho děti nesmí užívat. Jayova játra zatížená bojem s toxickou bakterií dostala další nálož v podobě tohoto léku, který zatěžuje játra jiným mechanismem. Kombinace těchto faktorů pak odstartovala řetězovou reakci, jež u Jaye nakonec vedla k selhání jater, ledvin, otoku mozku a nakonec k smrti.

aspirin v tabletách
Fotografie: Freepik

Když přijel do nemocnice, jeho jedinou nadějí, která by mu zachránila život, byla okamžitá transplantace jater. Nic jiného se už z pohledu lékařů dělat nedalo. Tento případ je skutečně velmi vzácný a byl zapříčiněn souhrou hned několika nešťastných náhod. Přestože otravy jídlem málokdy končí takto tragicky, i jen žaludeční a střevní problémy nejsou rozhodně nic příjemného. Otravě z jídla se dá jednoduše vyhnout. Je potřeba mít přehled o tom, jak staré jídlo jíme, zda nebylo dlouho v pokojové teplotě a zda jsou veškeré suroviny dostatečně tepelně upravené.

Zdroj: Metro

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*