Tyto svíčky pořídíte za stejnou cenu, ale jejich výdrž se značně liší. Při nákupu zkontrolujte tyto prvky

Fotografie: MichalPL / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Je celkem jedno, k jaké příležitosti svíčku potřebujete. Jestli na hřbitov, oslavu nebo pro romantickou atmosféru večera ve dvou či více. Vždycky se hodí nějaké tipy na vylepšení.

Hřbitovní svíčky jsou na tom asi nejhůře, protože dlouhodobě hoří ve vnějších podmínkách. Právě proto se prodávají s krytkou, která je chrání před vlhkostí a dalšími rozmary počasí. Proto je svíčka na hrob nejen symbolickým gestem vašemu blízkému, ale i praktickou otázkou. Přirozeně pro vás bude hrát roli i barva nebo tvar, věnujte ovšem pozornost i dalším ohledům. Při nákupu přímo v obchodě nebo na internetu pak nezapomeňte na některé zásady. Co tedy zohlednit?

Otázka, knotu, bublinek a váhy

Základem každé svíčky je hořlavý materiál, obal a knot. Všechno může mít různé provedení, ale bez tohohle nemáte svíčku. Ty venkovní mají ještě krytku proti větru. Větší objem vosku nebo gelu znamená jednoduše delší dobu hoření, jednoduchá úměra. Web Webniusy upozorňuje také na riziko bublinek. Pokud jsou uvnitř vosku, nebude svíčka hořet plynule a rovnoměrně, hrozí i zhasnutí. Pátrejte také po knotu silném nejvýše 1 cm. S těmito proporcemi nemůžete minout.

Kvíz: S oslavou Dušiček se pojí zvyky, které vychází z jejich původu. Je vhodný čas si znalosti otestovat

I dobře zvolenou svíčku můžete ještě vylepšit pro konkrétní situaci. Dáte-li totiž vosk do chladu (ideálně mrazáku), lehce zhoustne, pak bude hořet pomaleji. O využití soli už jsme se na SvětěKreativity zmiňovali několikrát. Se svíčkou si ji ale nespojí každý. Rovnoměrné hoření svíček vám ovšem zajistí trocha soli vedle knotu. Samotnou hořlavou složku můžete ještě ochránit kouskem alobalu. Obalte ji, volný nechte jen vršek s knotem. Opět bude hořet plynuleji.

Typologie svíček

Málokdo se při výběru svíčky zajímá nějak zvlášť o její typ. Obvykle jde o barvu nebo tvar a pohodlnost zapalování. Klasické jsou z vosku, nejlepší ze včelího. Ten znali už ve starověku, jeho pálení zlepšuje atmosféru v místnosti. Nemyslíme teď pocit, ale lepší dechovou kvalitu. V zásadě existují 3 druhy, tedy parafín, rostlinné vosky a včelí vosk. Pokud si chcete vyrobit svíčku doma, nejlépe se dle Manumi zpracovává vosk ve formě peciček.

hřbitovní svíčky pieta
Fotografie: Pixabay

Parafín má velmi flexibilní využití, najdete ho totiž ve zdravotnictví i kosmetice. “Vzniká destilací z ropy, takže jde o přírodní materiál nerostného původu,” podotýká Marie B. z Litoměřic. Ve svíčkách najdete ten s nízkým obsahem oleje, většinou 2 %, nejkvalitnější ho obsahují jen 0,5 %. Taje při dosažení 58 stupňů Celsia. Poznáte ho podle bělavé barvy a částečné průsvitnosti. Má také sklony ke tvorbě vloček a bublinek.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*