Kvíz: S oslavou Dušiček se pojí zvyky, které vychází z jejich původu. Je vhodný čas si znalosti otestovat

Fotografie: Silar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dušičky jsou v Česku neoddiskutovatelně jedním z nejvýznamnějších svátků. S touto slavností se pojí i různé lidové zvyky, pomocí kterých se vzdává zesnulým hold.

Dušičky neboli Svátek zesnulých jsou oblíbeným obdobím, které spojuje lidové a křesťanské zvyky. V letošním roce 2023 připadají na čtvrtek 2. listopadu. Podle starých domněnek se duše zesnulých vrací domů a proto je třeba jim vhodným způsobem vyjádřit úctu. Staří Keltové je slavili v noci z 31. října na 1. listopadu. Jak zmiňuje web Novinky, loučili se pomocí tohoto svátku s létem a vítali zemřelé duše, které se vracely na zemský povrch. Šlo tedy o unikátní příležitost, kdy se mohli duchové setkat s živými. Lidé, kteří tuto událost uznávali, vyřezávali svítilny z řep a svítili jimi, aby duchové viděli na cestu.

Zdobení náhrobků

Květinová výzdoba je významným zvykem, pomocí kterého lidé vyjadřují úctu a lásku zesnulým. Taková pocta může dokonce pomoci si připomenout blízké, kteří nás již opustili a přinést nám do určité míry i útěchu. Mezi oblíbené květiny, kterými lze podle webu iReceptář patřičně zkrášlit náhrobek patří například vřes a vřesovice. Stejně jako u rozchodníků se jedná o odolné trvalky, které poslouží jako dlouhodobá výzdoba. Navíc jsou i nenáročné na zálivku. Lidé často sahají také po okrasném zelí, jehož zbarvené růžice jsou efektivně odolné proti mrazu.

Kvíz o Dušičkách

Dušičky jsou unikátní příležitostí zavzpomínat na zesnulé duše a vhodným způsobem jim vyjádřit úctu. Jak dobře jste na tom se znalostmi, které se týkají lidových zvyků a tradic? Tento test vám spolehlivě prozradí, zda tento den slavíte s patřičnou vášní.

Současná podoba Dušiček

Každý rok navštíví české hřbitovy nespočet lidí a letos tomu nebude jinak. Ať už se návštěvníci rozhodnou pro zapálení svíčky nebo umístění dalších smutečních dekorací, jedná se o zvyk, který z lidových obyčejů pravděpodobně ještě dlouhou dobu nevymizí. Oslava tohoto dne však podle webu Porovnej24 neprobíhá pouze na hřbitovech, ale i v domácnostech. Mnozí lidé pečlivě přes noc odkládají jídlo pro mrtvé. Dále například uklízí ostré předměty z obav, aby se zemřelé duše nezranily. Pro jejich pohodlí se i domovy přiměřeně vytápí.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]