Chřadne vám sukulent? Pomocí tohoto triku si vypěstujte nový snadno a rychle

Sukulenty jsou rostliny, které se v dnešní době těší velké oblibě. Není se čemu divit. Dost toho vydrží a vypadají hezky prakticky kdekoliv. Jenže, co když se sukulentu vaše péče nelíbí? 

Pokud přemýšlíte o nové interiérové rostlině, pak vsadíme boty, že si s velkou pravděpodobností vyberete právě sukulent. Tato rostlina vypadá decentně a zároveň u ní hrozí jen malé riziko toho, že ji zahubíte. 

Její kouzlo spočívá i v její variabilitě. Hodí se do moderního a designově čistého bytu. Dobře jí ale bude i v tradiční útulné domácnosti se psem a dvěma dětmi. 

Také je možné, že jste si sukulent už koupili a všechno se zdálo v pořádku. Mysleli jste si, že vše děláte správně. Ale to jen do doby, než začal chřadnout. Na to může mít vliv jak přelívání, tak nedostatek slunečního světla. Někdy je ale těžké přesně určit, co se vaší květině nelíbí. 

Díky tomuto malému triku o sukulent nepřijdete. 

Postup 

Vezměte sukulent a utrhněte několik listů. V tomto případě je lepší, když si vyberete větší listy na spodní části rostliny a ty menší necháte v klidu růst. Zároveň ale vybírejte takové listy, které vypadají zdravě. 

Listy trhejte opatrně prsty. Důležité je, aby se list oddělil od stonku a zároveň nebyl zlomený. To výrazně zvyšuje šanci na úspěch celého procesu. Nejlépe vám trhání půjde, když listem lehce zahýbete na jednu a poté i na druhou stranu. 

Jakmile budete mít tuto část hotovou, nechte listy odpočívat po dobu 2-3 dní na teplém a slunném místě. (Ale pozor, přímé sluneční světlo není žádoucí.) 

Nyní vezměte mělkou misku pod květináč a naplňte ji substrátem, který je určený pro pěstování kaktusů. Tím naplňte misku tak, aby vznikla dostatečně silná vrstva. Na tuto vrstvu poté rozložte připravené listy a jemně je zamáčkněte do substrátu.  

Jakmile máte hotovo, misku postavte na nepřímé sluneční světlo. Aby začaly růst nové výhonky, pravidelně na ně rozprašujte vodu. (Oproti zalívání jde o mnohem lepší způsob péče.) Za 1,5 měsíce až dva můžete tyto listy nasadit do samostatných květináčů jako nové rostliny. 

Takto vypěstovaný sukulent se hodí i jako dárek.

 Obrázky: Unsplash.com