Hnojivo z banánové slupky vrátí rostlinám vitalitu a zdraví. I rostliny na odpis se budou chtít vrátit k životu

Fotografie: Freepik

Dodejte vitalitu svým pokojovým rostlinám za pomoci prostředku, který by jinak skončil v koši. Stačí vám jen jedna ingredience.

Jestliže nejste s kondicí svých pokojových rostlin spokojení, nemusíte se hned spoléhat na chemické přípravky. Vyživte je přírodně a jednoduše. Banánová slupka obsahuje draslík, fosfor a hořčík přesně v takovém poměru, který vaše rostliny potřebují. A jak ji využít k jejich spokojenosti?

Jak vyrobit hnojivo z banánové slupky

Nejjednodušší je příprava infuze. Několik banánových slupek vložte do vhodné nádoby a nalijte na ně vroucí vodu (asi 3 litry). Nechte 5 dní louhovat. Poté roztok sceďte a skladujte v dobře uzavřené nádobě. Používejte podle potřeby, ovšem předtím tuto infuzi zřeďte vodou na poloviční koncentraci. Banánové slupky však můžete i usušit a využít ve formě prášku.

Fotografie: Freepik

V takovém případě dobře usušenou banánovou slupku rozemelte v mlýnku na kávu. Hotový prášek promíchejte se zeminou, a to tak, aby tvořil asi desetinu objemu. Hotové hnojivo rozhoďte okolo rostlin. Není nutné je zapracovávat do půdy, stačí je jen dobře zalévat shora. Používejte je alespoň jednou za měsíc.

Pro akutní pomoc zvolte rychlejší postup

Jestliže vaše rostliny nemohou čekat pět dní, pomozte jim jinak. Je nutné vzít dvě čerstvé slupky od banánu a přelít je dvěma litry studené vody. Nechte je louhovat a během dvou dnů bude hotovo. Poté přeceďte a aplikujte. Opět doporučujeme ředit s vodou v poměru 1:1.

Fotografie: Pixabay

Usušený banán lze použít i na výživný čaj pro orchideje

V takovém případě vám bude stačit jedna lžička banánového prášku, který jste povařili ve 200 ml vroucí vody. Nechte vychladnout a používejte 2x do měsíce. Nejlepší je aplikovat banánový čaj v době, kdy je jasně viditelný růst dalších listů. Střídejte ho s pravidelnou zálivkou odstátou vodou. Pokud se již orchidej uložila k zimnímu spánku, hnojení není nutné.

Hnojit lze i čerstvými slupkami

Nechce se vám zdržovat s přípravou infuzí nebo sušením slupek? Pak ty čerstvé jednoduše nakrájejte na menší kousky a zahrabejte je do zeminy poblíž kořenů pokojových rostlin. Deset kousků o průměru 1 cm zvládne vyživit středně velkou rostlinu. Buďte však pečliví a slupky zapracovávejte hluboko, jinak by se k nim mohli dostat nevítaní návštěvníci z říše hmyzu.

Fotografie: Freepik

Banán uplatníte i při ošetření listů

Čerstvé banánové slupky jsou také velmi vhodné k otření listů pokojových rostlin. Stačí je otřít jejich vnitřní stranou. Díky tomu budou lesklé a zároveň vyživené mnoha užitečnými prvky. Takže jakmile dojíte banán, zamiřte s ním ke svým zeleným kráskám. Vyplatí se vám to.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]