Hasiči už neví, jak lépe nás varovat. Tohle jsou nejčastější chyby Čechů, které vedou k požárům

Fotografie: HZS ČR

Zjistěte, jaká jsou doporučení hasičů, jak se vyhnout případnému vzniku požáru. Těchto 5 nejdůležitějších věcí vás udrží v bezpečí a sníží riziko jeho vzniku na minimum.

I když téměř většina lidí ví, na co si dávat pozor, aby nedošlo k založení požáru, hasiči zdůrazňují, na co si dát obzvlášť pozor. Těmito doporučeními by se měl poctivě a zodpovědně řídit naprosto každý. Dodržování těchto jednoduchých pravidel ochrání vás, všechen majetek i zbytek členů domácnosti před ohnivým neštěstím.

Používání prodlužovacích kabelů

Při testování prodlužovacích kabelů bylo zjištěno, že jejich dlouhodobým a častým používáním snadno dochází k růstu teploty, což může poškodit některé kontakty. Zvlášť nebezpečné je zapojovat do sebe více prodlužovacích kabelů současně. Mnohem bezpečnější je používání zásuvek ve zdi, které bývají o dost odolnější.

Pravidelně kontrolujte filtr v sušičce

Aby vám sušička na prádlo správně fungovala a sloužila co nejdéle, musíte ji pravidelně čistit a udržovat v tom nejlepším stavu. Nezbytnou součástí této údržby je zejména čištění jejího filtru. Na jeho povrchu mohou ulpívat vlákna a drobné nečistoty, které se při provozu spotřebiče mohou vznítit při zahřátí sušičky na provozní teplotu.

Vynalézavost zlodějů nezná mezí. Prázdná PET láhev vás může připravit o auto během 10 vteřin

Pozor na svíčky

I když jsou svíčky dokonalým doplňkem k navození útulné a romantické atmosféry, bývají také nejčastější příčinou vzniku požáru v místnosti. Nikdy proto nenechávejte zapálenou svíčku bez dozoru. Především pokud jsou přítomny malé děti nebo zvědaví zvířecí mazlíčci. Bezpečnost zvýšíte také tím, že svíčku umístíte na nehořlavý materiál.

Fotografie: iStock

Instalujte detektor kouře

Před vznikem požáru vás může ochránit také upozornění na výskyt kouře. Pokud detektor umístíte na vhodné místo, lze s jeho pomocí zabránit opravdu velkým škodám. Podle pravidel požární ochrany je povinnou výbavou všech domácností vybavených vytápěním na tuhá paliva. Nainstalujte ho však v dostatečné vzdálenosti od krbových kamen, abyste se vyhnuli spouštění falešného poplachu při nepodařeném založení ohně v kamnech.

Nezapomeňte na hasicí přístroj

Všechny domy také musí být vybaveny hasicím přístrojem. Každý člen domácnosti by pak měl vědět, kde ho najít a jak ho v případě potřeby použít. K jeho přístupu nesmí bránit žádná překážka. V případě panelových bytů počet hasicích přístrojů i jejich přesné rozmístění určuje speciální norma požární bezpečnostní ochrany. V každém případě musí zařízení kvalifikovaný odborník pravidelně kontrolovat.

Zdroj: Newly

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]