Půvabná svíčka z mandarinkové slupky: To, co zpočátku vypadá jako šílený nápad, skončí úspěchem

Fotografie: IssamBarhoumi / Creative Commons / Public Domain

Mandarinek byl kdysi nedostatek, dnes už se dají pořídit prakticky po celý rok. Není třeba jejich slupky vyhazovat, protože mají množství dalších využití.

Základem tohoto postupu je polít slupku od mandarinky olejem. Jedním z využití tohoto ovoce je, že je vynikající přísadou do salátů. Buď jen jako šťáva, nebo i plod samotný – obojí v něm dokáže udělat pravé zázraky. Jeho slupka se ale může snadno stát půvabnou zimní dekorací. A vlastně nejen zimní – jde totiž o velmi půvabnou drobnou svíčku, kterou můžete z mandarinkové slupky poměrně snadno vyrobit. Jak tedy konkrétně na to?

Pečlivé oloupání a trocha oleje

V angličtině se jim říká clementine candle, nicméně klementinky jsou nejmenším druhem této rodiny. Svíčky z nich jsou krásné drobné ozdůbky, které navíc zcela přirozeně příjemně voní. V první řadě potřebujete mandarinku precizně oloupat. Vezměte si tedy ostrý nůž a po celém obvodu udělejte řez. Pozor, jen slupku, neřežte přímo do ovoce. Pak ji prsty opatrně sloupněte, aniž byste ji narušili. Potřebujete totiž dvě polokoule, ne pouze kousky slupky.

Do horní poloviny slupky (s základem stopky) nalijte tak do čtvrtiny olej, ideálně olivový. Opět se chopte nože a do druhé polokoule vyřežte otvor. Tvar necháme na vás, ale velmi pěkná je například hvězdička, pro zimní období jako stvořená. Řežte opravdu opatrně, abyste samotnou slupku nijak nepoškodili. Jakmile máte hotovo, je načase svíčku konečně zprovoznit. Stopka už nám nasákla olejem, takže nebude problém ji zapálit. Už jen přiklopit.

Krásná svíčková dekorace

Tato svíčka je nádherná proto, že dokonale vyniknou všechny struktury na slupce a vypadá proto jako oranžový měsíček. Umístěte ji hlavně na nehořlavý povrch a pohybujte se kolem ní opatrně. Zkrátka jako kolem každé jiné svíčky. Mandarinka je obecně jedním z nejoblíbenějších druhů citrusů. Díky její velikosti si ji můžete jednoduše strčit do kapsy a obvykle ji oloupete bez pomoci nože. Mandarinky jsou výborné hlavně od listopadu do března.

Ve stejné ovocné rodině najdete ještě klementinky a tangerinky. Rozdíly jsou minimální, obvykle se však v obchodech liší cenou. Mandarinka je na obou stranách zploštělá, má jemnou chuť a velmi snadno se loupe. Klementinky jsou nejmenší, mají hladkou lesklou slupku, jsou tmavší a uvnitř nemají semínka. Chcete-li tyto citrusy pěstovat doma, hodí se právě klementinky. Nejvíce se totiž adaptovaly na naše středoevropské podmínky.

Zdroj: Athensmagazine

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*