Jedná se o autoimunitní onemocnění, které napadá naše vlastní tělo. I když je neléčitelná, s některými změnami životního stylu s ní můžete i nadále žít.
Systémová sklerodermie je autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém napadá naše vlastní tělo v domnění, že na něj útočí cizí nepřítel zvenčí. Zdravá tkáň je zničena. Existuje mnoho druhů autoimunitních poruch, které mohou ovlivnit různé tělesné systémy, konkrétně systémová sklerodermie je charakterizována změnami ve struktuře a vzhledu pokožky, protože dochází k nadměrné produkci kolagenu. Jakých příznaků byste si měli všímat a lze známky nemoci vůbec zmírnit? Více prozradila lékař Jaime Herndon.
Rizikové skupiny systémové sklerodermie
Onemocnění se obvykle vyskytuje u lidí ve věku 30-50 let, častěji jsou ale postihovány ženy než muži. Symptomy a závažnost stavu se liší od člověka k člověku na základě postižených systémů a orgánů. Můžete slyšet i označení systémová skleróza, progresivní systémová sklerodermie nebo syndrom CREST zahrnující první písmena charakteristických příznaků.
- C calcinosis cutis (podkožní kalcifikace)
- R Raynaudův fenomén
- E porucha motility ezofagu (jícnu)
- S sklerodaktylie
- T teleangiektazie
Příznaky systémové sklerodermie
V časném stádiu nemoci je postižena především kůže. Můžete si všimnout zesílení pokožky a tvorby lesklých míst kolem úst, nosu nebo prstů. Jak onemocnění postupuje, začnete pociťovat omezený pohyb postižených oblastí. Mezi další příznaky patří následující:
- Ztráta vlasů
- Vápenaté usazeniny nebo bílé hrudky pod kůží
- Rozšířené krevní cévy pod povrchem kůže
- Bolest kloubů
- Dušnost
- Suchý kašel
- Průjem
- Zácpa
- Potíže s polykáním
- Jícnový reflux
- Nadýmání po jídle
Vyskytnout se mohou také křeče v rukou a nohou. Končetiny následně zbělají a zmodrají, jakmile je vám zima nebo cítíte extrémní emoční stres. To přichází Raynaudův fenomén.
Možnost léčby systémové sklerodermie
V případě systémové sklerodermie lze podle současného stavu vědy příznaky pouze zmírnit, nikoli vyléčit. Poraďte se tedy s odborníkem, aby přesně diagnostikoval symptomy a předepsal speciální léčbu.
Je důležité chránit ruce před chladem a předcházet tuhnutí kloubů. Zapojte tedy do svého života pravidelný pohyb, cvičte se samotnými končetinami i prsty, i když se pod kůží vyskytují bolestivé vřídky.
Léčba konkrétních příznaků může zahrnovat kortisteroidy, imunosupresiva, nesteroidní protizánětlivé léky, popřípadě i léky na krevní tlak nebo podporu dýchání.
I se sklerodermií můžete zůstat zdravými, je potřeba ale změnit svůj životní styl. Vyvarujte se kouření cigaret, zůstaňte fyzicky aktivními a vyhýbejte se potravinám, které způsobují pálení žáhy.
Zdroj: Healthline