Zhoršený krevní oběh se projevuje jasnými příznaky, které se nevyplácí přehlížet

Fotografie: Depositphotos

Dlouhou dobu lidské tělo vysílá signály, že s ním není vše v pořádku. Je dobré jim naslouchat, protože špatný krevní oběh o sobě dává vědět v době, kdy jej lze dát snadno do pořádku. V opačném případě mohou potíže vést k závažným onemocněním vedoucím k smrti.

Lidské tělo není jen dokonalým a inteligentním strojem, ale je mnohem víc, proto v případě prvních obtíží vysílá signály, že s ním není něco v pořádku a je na místě změnit životní styl. Právě to je případ i špatného krevního oběhu, na který upozorňují různé příznaky a varují před rozvinutím závažných srdečních a cévních onemocnění, které by mohly vést k ischemické chorobě srdeční, mrtvici spojené s ochrnutím nebo přímo smrtí. Je na místě je nepřehlížet. Které příznaky na špatný krevní oběh upozorňují a je na místě vyhledat lékaře?

Fotografie: Freepik

Necitlivost končetin a brnění

Nejčastější symptom špatného krevního oběhu? Jednoznačně necitlivost v končetinách, jedná se především o paže, ale může postihnout také nohy nebo jejich část. Kromě úplné necitlivosti může jít o jemnou píchavou bolest způsobovanou imaginárními jehličkami ve chvíli, kdy je omezen průtok krve do končetiny. Při těchto nebo obdobných potížích je vhodné informovat svého praktického lékaře, který vyhodnotí situaci a odešle ke specialistovi. V opačném případě mohou tyto potíže vést až k amputaci končetiny.

Svalové křeče a bolesti kloubů

Dalším častým příznakem špatné cirkulace krve v těle jsou svalové křeče, případně bolesti v kloubech rukou, nohou nebo chodidel. Na vině je nedostatek kyslíku a živin dopravovaných do svalů, čemuž brání špatný průtok krve v těle.

Fotografie: Freepik

Změna barvy kůže

Při zhoršené cirkulaci krve v těle může dojít ke změně barvy kůže, která bude na pohled bledá až modrá. Nejčastěji jsou bledé ruce a nohy, nos, rty nebo uši. K tomuto jevu dochází při nedostatečném množství dopravované krve do tkání těla. Na bledých nohou vyniknou také křečové žíly, které se budou zdát mohutnější a rozvětvenější.

Studené ruce a nohy

Chlad i v horkých letních dnech? Právě studené ruce a nohy jsou častým příznakem špatného krevního oběhu, protože krev se nedostává do periférií a nemůže je zahřát na tělesnou teplotu, může dojít ke kolísání celkové teploty těla nebo k nervovému poškození v končetinách.

Poruchy kognitivních funkcí a ztráta paměti

Dalším jevem, který doprovází špatný krevní oběh, jsou poruchy kognitivních funkcí včetně ztráty paměti nebo poruch soustředění. Je to dáno snížením průtoku okysličené krve do mozku a tím pádem zhoršení jeho fungování. Také v tomto případě je nutné informovat o obtížích svého lékaře, který posoudí stav a rozhodne o dalších vyšetřeních.

Co udělat pro zdravý krevní oběh?

Krevní oběh ohrožuje především nezdravý životní styl, stres, kouření nebo obezita. Co byste tedy měli udělat pro jeho zlepšení?

  • Zdravě jíst a dostatečně spát.
  • Vyhýbat se stresu a práci pod tlakem.
  • Pravidelně cvičit a posilovat srdce.
  • Vyvarovat se kouření.
  • Nevynechávat pravidelné lékařské prohlídky.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]