I vegetariánskou polévku můžete ozvláštnit knedlíčky. Vyzkoušejte ty ze sójových bobů, které zachutnají opravdu všem strávníkům.
Když se řekne vegetariánská polévka, nevybavíme si obvykle něco právě sytého. Vždyť jak by mohla naše žaludky uspokojit jen obyčejná zelenina? Pokud ovšem k dobře sestavenému základu přidáte i trik, spočívající ve výrobě chutných vegetariánských knedlíčků, může vám tento pokrm posloužit nejenom jako předskokan k hlavnímu jídlu, ale kupříkladu i jako plnohodnotná večeře. A zachutná opravdu každému.
Vegetariánská polévka – potřebné ingredience
Aby měla tu správnou chuť, musíte zvolit ten správný základ. Není na tom nic složitého a obvykle si vystačíte s tím, co najdete v lednici. A citronové šťávy se nebojte. Postará se o svěží chuť i rychlé změknutí zeleniny. Rozhodně nebude působit nepříjemně. Snažte se, aby byly suroviny vždy maximálně čerstvé a šťavnaté. Bylinky ovšem lze použít i sušené, pokud jiné nemáte. A co si tedy připravit k ruce?
- 2 ks mrkev
- 1 ks petržel
- 1 ks pastinák
- 1 malý celer
- 1 ks cibule
- 1 ks červená paprika
- podle chuti citronová šťáva
- podle chuti sůl
- podle chuti petrželka
- podle chuti libeček
Základ na přípravu vývaru
Zeleninová polévka je velmi jednoduchá na přípravu. Nemusíte trávit hodiny v kuchyni, pouze si jednoduše připravíte všechny ingredience a koření a následně je uvaříte. Obvykle se používá poměr 2:1:1 mrkve, cibule a celeru, ale lze použít i další suroviny, v našem případě pastinák, petržel a červenou papriku. Na přípravu zeleninového vývaru si nejprve zeleninu očistěte a nakrájejte. U bio varianty ji můžete vařit i se slupkami.
Na oleji si lehce zpěňte cibuli, poté teprve přidejte ostatní zeleninu a společně opékejte cca 2 minuty. Nakonec tento základ zalijte 1,5 litrem vody a to tak, aby byla zelenina zcela ponořená. Zakryjte pokličkou a na mírném plameni vařte do měkka. Vše by mělo být hotové asi za 15 minut. Pro lepší barvu smažte cibuli i se slupkou, polévka bude výraznější v této fázi také nezapomeňte přidat podle chuti citronovou šťávu, sůl a petrželku.
Polévku dochuťte citronovou šťávou
Po 15 minutách vaření polévku ochutnejte a pokud vám připadá málo svěží, přidejte ještě šťávu z citronu. Podle chuti ji také dosolte a dopepřete. Vařte dalších 30 minut. Jakmile bude hotová, odstavte ji z plotny a po mírném vychladnutí odeberte cibuli i se slupkou. Případně můžete již vyvařenou zeleninu zcela odebrat a nahradit ji čerstvou. A pokud nemáte čas, může vám jako skvělá vstupní surovina posloužit i mražená zelenina.
Připravte si vegetariánské knedlíčky
Aby však byl vývar dokonalý, dejte mu navíc i tu správnou vložku. Lahodné vegetariánské knedlíčky z rýže a sójových bobů nemají chybu.
- 100 gramů rýže
- 100 gramů sójové boby
- 2 ks cibule
- 4 polévkové lžíce ovesné vločky
- 3 polévkové lžíce lněná semínka
- 3 polévkové lžíce hladká mouka
- podle chuti sůl
- podle chuti pepř
Cibuli nakrájejte nadrobno a orestujte na oleji. Přidejte uvařenou rýži a také uvařené sojové boby a poté i všechny ostatní ingredience. Sejměte z plamene a nechte mírně vychladnout. Následně ze směsi tvořte knedlíčky a ty vhazujte do horkého vývaru. Za 5-6 minut budou hotové. Polévku dochuťte libečkem a můžete servírovat. A pokud by vám přišla ještě málo sytá, můžete do ní zavařit i rozšlehané vajíčko.