Tento snadný recept na báječný jablečný štrůdl si oblíbí každý

Sklidili jsme na své zahrádce velkou úrodu jablek, nebo jich očekáváte nevídané množství a nevíte co s nimi? Co třeba tento jablečný štrůdl? Je jednou z možností, jak jablíčka zužitkovat, je upéct si něco dobrého a sladkého. Je opravdu jednoduchý! Přidanou hodnotou tohoto jablečného dezertu je i to, že je celkem zdravý, pro velké množství ovoce.

Jaké ingredience budete potřebovat na těsto?

Až vyrazíte na nákup, nezapomeňte přihodit tyto suroviny:

  • hladkou mouku (budete potřebovat 350 gramů)
  • zakysanou smetanu (budete potřebovat asi 200 gramů)
  • máslo (zapotřebí bude asi 200 gramů)
  • kypřící prášek a vanilkový cukr

Jaké ingredience budete potřebovat na náplň do štrůdlu?

Aby byl jablečná štrůdl kompletní, je samozřejmě důležité připravit si i náplň do něj. Tu vytvoříte z těchto surovin: 5 jablek, 2 lžíce citrónové šťávy, 150 gramů cukru, 1 polévková lžíce citrónové kůry, 1 polévková lžíce skořice.

Jak postupovat při výrobě těsta a jablečné náplně?

Mixérem smíchejte ve větší míse změklé máslo a zakysanou smetanu, také přidejte vanilkový cukr. Do směsi poté prosejte přes jemné sítko všechnu připravenou mouku a kypřící prášek. Měli byste vytvořit pevné, nelepivé a polotuhé těsto, které pak zabalíte do potravinové fólie a necháte v chladničce odpočinout asi půl hodiny.

Mezitím, co se vám chladí v ledničce těsto se vrhněte na jablečnou náplň. Jablka oloupejte a zbavte je jádřinců. Poté je nastrouhejte do mísy a přidejte postupně citrónovou šťávu, cukr, kůru z citrónů a skořici. Pořádně promíchejte, aby se všechny chutě zodpovědně smísily.

Kompletace štrůdlu aneb blížíme se zdárně ke konci

Až budete mít připravenou jablečnou náplň do štrůdlu, vyndejte z lednice chlazené těsto a rozválejte na pomoučeném vále na asi 6 milimetrů silný plát, o velikosti přibližně 15 x 30 centimetrů. Na plát těsta poklaďte jablečnou náplň a zamotejte do závinu. Štrůdl přendejte na plech vystlaný pečícím papírem, nebo vymazaný máslem, můžete také potřít rozšlehaným vajíčkem.

Nakonec dezert pečte na 200 stupňů, celkem asi 25 minut. Až bude koláč upečený, nechte ho vychladnout. Na závěr ho můžete poprášit moučkovým cukrem, pro podpoření sladké chuti. Jablečný štrůdl krájejte na kousky asi 5 centimetrů široké. Podávat jej lze samotný, nebo se šlehačkou, či zakysanou smetanou. Výborně se však k němu hodí i vanilková zmrzlina. Jestliže jablkům moc nefandíte, můžete je nahradit jakýmkoliv jiným ovocem.

Vylepšení na závěr

Pokud budete chtít ze svého jablečného štrůdlu udělat opravdového krále vašeho kulinářského umění, pak do něj můžete přidat například vlašské oříšky, které se do kombinace s jablky skvělé hodí. Na vrch pak můžete naskládat i mandle a posypat je cukrem, v troubě teplem krásně zkaramelizují a váš štrůdl tak pozvednete na zcela jinou úroveň.