Hádanky, hlavolamy, optické iluze a další rébusy. Velmi oblíbená a současně také mozku prospěšná kratochvíle. A na sociálních sítích je jich nepřeberné množství.
Velmi často se pak jedná o malý detail, který vám odhalí celou skutečnost a přinese řešení. V těch lepších případech vidíte realitu hned, téměř instinktivně. V opačném případě můžete na obrázek koukat sebedéle a správná odpověď vám stejně bude unikat. Nedávno se na facebooku objevil další zástupce tohoto typu. Konkrétně jde o obrázek autobusu, u něhož je jednoduchá otázka: „Na kterou stranu tento autobus jede?“ Nejeden uživatel selhal.
Nejrychlejší mimo fikci
Autobusy jsou vůbec zajímavé stroje. Tato velká vozidla jsou pravidelnou součástí našich životů, což jim ovšem nijak neubírá na zajímavosti. Překvapuje vás, že by zrovna na autobusech bylo něco humorného nebo zajímavého? Největší síť autobusů na světě má Jakarta v Indonésii. Konkrétně jde o 251,2 kilometru tras, na kterých operuje 3 900 strojů. Teď ovšem opravdu zpozorněte a vydedukujte směr pohybu žlutého autobusu.
Vysoká rychlost autobusu není jen záležitostí akčního trháku Nebezpečná rychlost s Keanu Reevesem a Sandrou Bullock. Paul Stender s týmem inženýrů jednou modifikoval klasický americký žlutý autobus a připojil na něj motor GE J-79 z formule F4 Phantom II. Výsledkem byla nejvyšší rychlost autobusu dosahující 590 kilometrů v hodině. Pravda, je to trochu zavádějící, protože autobus nepracoval s původním výkonem. Avšak i tak je to zajímavé.
Jak to vlastně začalo?
První autobusová linka začala v Paříži už v roce 1992. Bylo to samozřejmě v době před vynálezem spalovacích motorů. O pohon se tedy starala koňská síla a tehdejší vůz uvezl maximálně 8 pasažérů. Británie je známá svými patrovými autobusy, údajně má ale existovat i 3patrový. Bohužel, jediný funkční byl řízen Stanem Silničkou ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Stále tápete? Díváte se na stranu bez dveří, autobus tedy pojede doleva.
Když už jsme u Londýna, nejčastější je červená barva těchto autobusů. Avšak když byly tyto autobusy poprvé představeny, byly barevně odlišeny podle toho, kterou trasu obsluhovaly. Ovšem společnost, jež jich vlastní většinu, se v roce 1907 rozhodla, že odstíny sjednotí kvůli značce. Jde také o stejný odstín, jaký je použitý na obalech sušenky KitKat a produktech řetězce rychlého občerstvení McDonald.
Zdroj: Sosialnytt
Napište komentář