Optický rébus: Mezi skalami se schoval jeden pták. Překonáte nejtěžší výzvu roku a najdete ho do 12 vteřin?

test pták
Fotografie: CanvaPhotos

Lidský zrak dovede být velmi přesný, současně ale podléhá mnoha klamům a zkreslením. Mozek si s námi často hraje, výsledkem čehož jsou i optické klamy a rébusy.

Ptáci jsou úžasná a fascinující stvoření. Zpívají od rána prakticky do soumraku, míhají se vám barevně po zahradě. Když si dáváte piknik na pláži, otravují vás racci. Naše planeta jich zahrnuje asi 10 000 druhů, a to nepočítáme ty animované. Tito nádherní tvorové také každodenně ovlivňují naše životy. Lidstvo fascinují už odnepaměti, a to hlavně z jednoho prostého důvodu. Umí létat, po čemž jsme jako druh toužili od úsvitu věků.

Plameňáci, plazi a největší kousek

Plameňáci dokážou jíst jen tehdy, když mají hlavu vzhůru nohama. Všichni ptáci jsou potomci plazů, respektive dinosaurů. Nejstarší známý pták je archeopteryx, který žil přibližně před 147 miliony let. Byl samozřejmě velmi odlišný od ptáků, které známe dnes. Jeho ocas byl dlouhý a kostnatý, navíc měl zuby. Nejoblíbenějším ptákem Británie byl zvolen drozd. Teď se pozorně podívejte na fotografii plnou kamenů. Kdepak se nám skrývá opeřenec?

Největší žijící druh ptáka je pštros, který může dosahovat až 2,7 metru výšky a rozpětí křídel 2 metry. Což je docela působivé na to, že nedokáže létat. Nepřekvapí pak, že tento obří pták také klade největší vejce na světě. Jeden kousek dosahuje váhy až 1,5 kilogramu. Abychom udrželi rovnováhu, zmíníme se také o nejmenším. Jedná se o kolibříka s výškou 5,5 centimetru a váhou nepřesahující 2 gramy. Jeho vejce mají velikost hrášku.

test pták, zadání
Fotografie: CanvaPhotos

Údery srdce za minutu a otrávený pták

Ptačí srdce bije velmi rychle. Neuvěřitelných 100 úderů za minutu v klidu a ž 1 200 během letu. Samozřejmě to záleží na druhu ptáka a také okolní teplotě. Pták pitohui z Papui, Nové Guinei je jediným známým jedovatým ptákem. Otrávíte se kontaktem s jeho péry a kůží. Když nebyl spoleh na lidskou techniku, převzali komunikaci ptáci. Konkrétně holubi, které využívali během obou světových válek. Podívejte se ještě jednou na kameny vepředu.

test, pták řešení
Fotografie: CanvaPhotos

Tučňáci jsou známí tím, že neumí létat. Jsou to ale vynikající skokani a dosahují tak výšky až 3 metry. Nejrychlejším ptákem na světě je pak sokol stěhovavý. Nejde však přímo o let, ale rychlost, s jakou se při lovu vrhá do vody. Během toho dosáhl nejvyšší naměřené rychlosti vzdušného pohybu, 389 kilometrů v hodině. Nejrychlejší během klasického letu je rorýs obecný. Ten dosáhl maximální rychlosti ve vzduchu 169 kilometrů v hodině.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*