Trénování mozku nikdy není na škodu, zvláště v dnešní uspěchané době. Díky těmto rébusům asi nezískáte vyšší skóre v měření IQ, můžete si ovšem zlepšit pracovní paměť.
Mozek bude vždycky těžit z nových výzev. Najděte si nové koníčky, navštivte nová místa, zkuste nové recepty. Lidský mozek je tou nejkomplexnější manifestací inteligence, jaká se nachází v nám známém vesmíru. Běžný mozek zabírá asi 2 % celkové tělesné hmotnosti. Spotřebovává ovšem 20 % veškerého přijatého kyslíku a také tělesné energie. Současně je ze 73 % tvořen vodou a už jen 2 % dehydratace mají vliv na pozornost a paměť.
Nejvíce tuku v celém těle
Pokud se 90 minut potíte, může se celý váš mozek nepatrně smrsknout. Jde o změnu srovnatelnou s jedním rokem stárnutí. Celých 60 % váhy mozku (cca 1,36 kilogramu) tvoří tuk. To z něj dělá suverénně nejtučnější orgán celého lidského těla. Nachází se v něm také 25 % tělesného cholesterolu. Ten je tak pevnou složkou každé mozkové buňky. Teď tedy zaměřte svou pozornost na obrázek a zkuste najít všechna písmena Q, která zvládnete.
Bez adekvátní množství cholesterolu mozkové buňky odumírají. Jejich celkový počet neznáme přesně, ale podle posledních odhadů je jich přibližně 86 miliard. Každý neuron v moku dokáže během 1 vteřiny přenést až 1 000 nervových impulsů. Díky tomu dokáže za stejný čas provést desítky tisíc synaptických kontaktů s okolními neurony. Ne všechny buňky jsou ale stejného typu a mozek jich v sobě má asi 10 000 různých druhů.
Kyslík, poškození a elektřina
Jakýkoli mozek potřebuje také neustálý přísun kyslíku. Stačí jen 5 minut jeho absence a některé buňky už začnou odumírat, což vede k jeho vážnému poškození. Hlavy miminek jsou velké právě proto, že jim mozkové buňky přibývají velmi rapidním tempem. Mozek 2letého dítěte má 80% velikost toho dospělého. A jak si může ověřit každý rodič, mozky v pubertě rozhodně nejsou plně vyvinuté. Jestli stále pátráte po všech písmenkách Q, tady je řešení rébusu.
Náš mozek funguje také jako malá elektrárna, protože generuje až 20 wattů elektřiny. Je to dostatek na napájení několika LED žárovek. Pokud jste se někdy setkali s označením „náhodný generátor myšlenek“, zakládá se to však na skutečnosti. Podle Laboratory of Neuro Imaging na univerzitě v jižní Kalifornii generuje průměrný mozek 48,6 myšlenek za minutu. To znamená v součtu 70 000 myšlenek denně. A v tomto množství se má někdo vyznat.
Zdroj: Newsner
Napište komentář